Vládci říjnových lesů: Jelení námluvy z první řady

Vidět jelení říji na vlastní oči je úžasný zážitek. Nejrůznější hlasové projevy dotvářejí souboje, při nichž se rozhoduje o tom nejpodstatnějším – který z jelenů uspěje v souboji o laně a kdo bude zahnán do křoví

17.08.2016 - Jaromír Zumr



S nastávajícím podzimem přichází období říje. Jeleni vyhledávají laně a po celou dobu je bedlivě střeží. Lesem se ozývá známé troubení, kdy jelení ženichové upozorňují ostatní, že buď laně hledají, nebo u nich stojí, či vyzývají soupeře k boji.

Jelení árie

Hledat jeleny se v této době nevydávají jen myslivci, ale také milovníci přírody, kteří touží spatřit důstojná zvířata při jednom z nejneobyčejnějších přírodních představení. Je potřeba vypravit se do lesa ještě před rozedněním a vyhledat takzvané říjiště, kam jeleni pravidelně vychází. Tady se odehrávají koncerty, při nichž je možné slyšet hlasy vládců lesa ze všech stran. 

Při akustických projevech jelenů je možné rozeznat klidné broukání či mrmlání jelena, který je v klidu. Když jelen odpočívá nebo je v kališti, může se ozvat lenivé krátké zatroubení, které často vyzní jako hlasité oddechnutí. Jednotvárná a táhlá volání jsou zase znakem ženicha hledajícího potenciální družky. U hloučku laní vydává jelen sebevědomé a energické „vytrubování“, když je obíhá, vyráží opakovaně krátké „hukání“. Výhružný, silný až burácivý hlas můžete slyšet při zastrašování nebo varování soka a po vítězném souboji jde o nezaměnitelný ryk.

Milostná rána a polední klid

Mnozí nadšenci si staví vlastní pozorovatelny a různé úkryty – jak v korunách stromů, tak na zemi.  K jelenům je potřeba dostat se co nejblíž, a to nejen při říji, ale také v okamžicích, kdy navštěvují svá kaliště, nebo na loukách ryjí parožím v zemi. Při této činnosti se jim často namotá na parohy tráva, se kterou potom chvíli chodí a někdy i troubí.

Jelen, který stojí u laní, si je před ostatními soky bedlivě střeží. Ostatní vyčkávají v okolních houštinách a čekají na příležitost, kdy by mohli hlavnímu aktérovi družky odlákat. Jde o takzvané boční jeleny, jimž se také říká krejčíci či ministranti. Když se některý z nich odváží mezi laně, vládce říjiště jej může nemilosrdně zahnat. Jestliže si ale potenciální ženich myslí, že je dost silný, postaví se hlavnímu jelenovi na odpor. Vášnivě troubí a provokuje vládce tlupy. Po hlasovém souboji se oba sokové často utkají i fyzicky. Když je po chvíli střet rozhodnut, jeleni se vrátí zpět do houštin a lesy utichají. Všichni jdou odpočívat, aby jejich vyznání lásky a boje mohly odpoledne zase pokračovat.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Jaromír Zumr (se souhlasem k publikování)


Další články v sekci