Vědci poprvé v laboratoři rozmnožili smrtelně jedovaté homolice
Australským vědcům se poprvé podařilo odchovat v laboratoři jedovaté homolice – jejich toxiny by se mohl stát základem pro vývoj celé řady léčiv
V tropických a subtropických mořích žije asi tisícovka druhů homolic – mořských plžů, kteří jsou vyzbrojeni harpunovitým ostnem. Ten je napojený na zásobárnu toxinů, které mohou usmrtit i člověka. Každý druh homolic vlastní specifikou směs jedů, která obsahuje stovky různých chemických látek. Nebezpečné toxiny homolic představují úžasné zřídlo sloučenin s významnými medicínskými účinky. Byly mezi nimi již objeveny látky, které jsou nesmírně účinnými analgetiky nebo třeba látky prospěšné pro diabetiky. Získávání těchto látek z homolic v oceánu ale bývá problematické.
Adrenalinová akvaristika
Richard Lewis z australské Queenslandské univerzity a jeho spolupracovníci dosáhli zásadního úspěchu, když se jim povedlo poprvé rozmnožit homolice v laboratorním akváriu. Tento průlom, v němž sehrály hlavní roli homolice mágovy (Conus magus), umožní získávat toxické peptidy konotoxiny a další pozoruhodné látky z jedu homolic více udržitelným způsobem. Výsledky výzkumu publikoval vědecký časopis Nature Communications.
Vědci si zároveň pochvalují, že nyní mohou sledovat biochemické a další změny, k nimž dochází u homolic během jejich života. „Malé homolice používají koktejly toxinů, jejichž složení se liší od loveckých jedů dospělých homolic,“ popisuje Lewis. „Získali jsme přístup k doposud neprozkoumané a zároveň početné skupině látek, mezi nimiž se mohou ukrývat další medicínsky užitečné látky.“
TIP: Novinky v léčbě diabetu: Nový hybridní inzulín si půjčuje triky od jedovatých plžů
Badatelé již zevrubně prozkoumali koktejl toxinů odchovaných homolic a podařilo se jim identifikovat látky tlumící bolest a jedovaté peptidy, které mohou blokovat nikotinový acetylcholinový receptor (NAChR), na němž se projevuje účinek nikotinu v lidském těle. Takové látky by se mohly stát základem nového typu léčby závislosti na nikotinu.