Vědkyně učily papoušky telefonovat: Ptáci jsou z novinky nadšení!

Videohovory představují skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu s přáteli či příbuznými. Podle studie vědkyň ze Severovýchodní univerzity v Bostonu to platí nejen pro lidi, ale i pro papoušky

24.04.2023 - Martin Reichman



Rébecca Kleinbergerová, odborná asistentka na Severovýchodní univerzitě, Jennifer Cunha, odbornice na chování papoušků a Ilyena Hirskyj-Douglasová, odborná asistentka z Glasgowské univerzity, učily skupinu 18 papoušků různých druhů chovaných v zajetí, jakým způsobem mohou telefonovat prostřednictvím aplikace Facebook Messenger. 

Jakmile opeřenci pochopili, jak aplikace pro videohovory funguje, spontánně se zapojovali do konferenčních hovorů. Během samotného hovoru na nich bylo znát, že si ho užívají. Napodobovali například chování papouška na obrazovce, společně zpívali nebo si společně čistili peří. Někteří dokonce společně usínali. Někteří opeřenci odletěli pro nějaký předmět a ten pak při návratu k obrazovce ukazovali svému kamarádovi. Papoušci si také mezi dalšími účastníky experimentu rychle našli oblíbence a dožadovali se telefonátu právě s nimi.

Po analýze asi 1 000 hodin videí vědci došli k závěru, že pozitivní efekt videohovorů na papoušky je očividný a že virtuální interakce může být alternativou k té naživo.

TIP: Opičí machiavelista: Šimpanzí manipulátor rozmetal vědecké hypotézy napadrť

Papouškům, které lidé chovají jako domácí mazlíčky, totiž často chybí komunikace, kterou zažívají jedinci žijící v hejnech v přirozeném prostředí. Pokud nemají papoušci žijící v zajetí dost interakcí, často se nudí a cítí se osaměle. To se projevuje tak, že se pohupují na bidýlku zepředu dozadu, chodí ze strany na stranu, nebo si dokonce vytrhávají peří.


Další články v sekci