Vědci zdvojnásobili počet známých temných komet ve Sluneční soustavě

Výzkum temných komet rozšířil naše poznatky o těchto zvláštních objektech, které v sobě kombinují vlastnosti planetek a komet.

12.12.2024 - Stanislav Mihulka



První temnou kometu, čili těleso, které vypadá jako planetka, ale Sluneční soustavou se pohybuje jako kometa, se podařilo objevit před necelými dvěma roky. Od té doby vědci narazili na šest dalších objektů tohoto druhu. Darryl Seligman z Michiganské státní univerzity a jeho kolegové svým novým výzkumem nyní tento počet zdvojnásobili. Jejich práci v těchto dnech publikoval odborný časopis PNAS.

Připsali si na konto sedm dalších temných komet. Podle vědců je tyto objekty možné rozdělit do dvou skupin – větší temné komety se pohybují ve vnější části Sluneční soustavy, čili za Hlavním pásem planetek, kdežto menší temné komety nacházíme ve vnitřní části Sluneční soustavy.

Objevování temných komet

Astronomové již dříve naráželi na zvláštní chování některých objektů Sluneční soustavy. Šlo například o těleso s označením 2003 RM, které se během let pozorování záhadně odchýlilo od předpokládané trajektorie. Když pak do zorného pole vědců vletěl mezihvězdný návštěvník 1I/ʻOumuamua, vrhlo to na objekty tohoto typu a jejich chování nové světlo.

Astronomové se nejprve domnívali, že jde o komety a usilovně hledali stopy po byť nezřetelném kometárním ohonu. Nic takového ale nenašli. Dotyčné objekty vypadají jako planetky, jen jejich dráhy tomu neodpovídají. Astronomové je proto označují jako temné komety.

Seligman a jeho kolegové potvrdili existenci temných komet, objevili řadu dalších a vypozorovali, že se liší temné komety vnější a vnitřní části Sluneční soustavy. Ve vnější části Sluneční soustavy jsou větší a také obíhají po výrazně eliptických oběžných dráhách, zatímco ve vnitřní části mají temné komety téměř kruhové orbity. K novým temným kometám také přibyla řada otázek. Jaký je jejich původ? Proč se tak zvláštně chovají na orbitě? Je na nich nějaký led?

„Temné komety jsou novým potenciálním zdrojem materiálů, které byly nezbytné pro vývoj života na Zemi,“ vysvětluje Seligman. „Čím více se o nich dozvíme, tím lépe pochopíme jejich roli při vzniku naší planety.“


Další články v sekci