Vědci vzkřísili tisíc let starý myrhovník z izraelské jeskyně

Izraelským vědcům se podařilo vypěstovat myrhovník z tisíc let starého semene nalezeného v Judské poušti. Jeho DNA neodpovídá žádnému známému druhu.

29.09.2024 - Stanislav Mihulka



Druhy rodu myrhovník (Commiphora) z čeledi březulovitých rostou především v tropické a subtropické Africe a Asii. Některé z těchto rostlin se využívají ke sběru vonné pryskyřice, zvané myrha. Ve starověku šlo o ceněnou komoditu a její cena byla často podstatně vyšší než cena zlata.

Nedávno se objevil jeden myrhovník, jehož cena je ještě vyšší, přinejmenším pro vědu. Jeho příběh začal v osmdesátých letech, kdy odborníci prováděli vykopávky v jedné jeskyni v izraelské Judské poušti. Během vykopávek tam nalezli semeno, které pochází z let 993 až 1202 našeho letopočtu a je tedy zhruba tisíc let staré.

Semeno z jeskyně

Testy potvrdily, že semeno je životaschopné a vědci ho vyseli. Nedávno, zhruba po 14 letech dosáhl tento myrhovník, který vědci pojmenovali Sheba, dospělosti. Je vysoký asi tři metry a má se čile k světu. Odborníci ho průběžně zkoumají, studují jeho dřevo, listy i slavnou pryskyřici.

Prastarý myrhovník Sheba v různých stádiích vývoje. (foto: NMRC, Sarah Sallon, CC BY 4.0)

Sarah Sallonová z izraelského Výzkumného centra přírodní medicíny (NMRC) a její spolupracovníci přečetli DNA myrhovníku Sheba a následně provedli fylogenetickou analýzu. Výsledky vědce překvapily, neboť se ukázalo, že přestože jde o myrhovník, jeho DNA neodpovídá žádnému známému druhu myrhovníku. 

Teoreticky se sice může jednat o doposud neobjevený druh, který stále přežívá někde v poušti, podle vědců je ale pravděpodobné, že se ve skutečnosti jedná o vyhynulý druh. Další pozoruhodnou informací je, že může jít o keř s pryskyřicí, který  je zmiňovaný v biblických pramenech. Podrobnosti výzkumu izraelských vědců zveřejnil odborný časopis Communications Biology.


Další články v sekci