Vědci potvrzují: Parkerova sonda pronikla do koróny a „dotkla“ se Slunce

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce.

16.12.2021 - Stanislav Mihulka



Ostře sledovaná sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe se letos v dubnu přiblížila ke Slunci na vzdálenost přibližně 13 milionů kilometrů, což odpovídá 18,8 poloměrům Slunce. Již tehdy odborníci NASA předpokládali, že se sonda dostala do sluneční koróny, „atmosféry Slunce“, jasně zářící oblasti kolem Slunce, kterou vyplňují extrémně žhavé plyny. Tento předpoklad ale bylo nutné ověřit.

V těchto dnech NASA potvrdila, že Parkerova sonda opravdu v dubnu pronikla do koróny. Sonda se tak stala prvním lidmi vyrobeným zařízením, které se do koróny dostalo. Ve skutečnosti Parker Solar Probe pronikla do atmosféry Slunce nejméně třikrát, pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za sekundu. přičemž první z průniků trval přibližně pět hodin.

Sonda podle odborníků z NASA shromáždila data, která budou vědci studovat celé roky. Vědci doufají, že mise Parkerovy sondy mimo jiné přinese řešení letité záhady týkající se teploty koróny. Sluneční koróna je totiž mnohonásobně žhavější než samotný povrch Slunce.

Hranice sluneční koróny

Nejméně jednu odpověď už ale Parker Solar Probe přinesla. Její návštěva u naší mateřské hvězdy ukázala, kde leží tzv. Alfvénův kritický povrch, který bývá považován za „hranici“ Slunce (rozhraní mezi sluneční korónou a slunečním větrem). Dosavadní simulace ukazovaly, že se nachází někde v rozmezí 6,9 až 13,8 milionů kilometrů od povrchu Slunce. Data získaná sondou ukázala, že platí hodnota při horní hranici těchto hodnot.

TIP: Sondu Parker Solar Probe bude na cestě ke Slunci chránit revoluční chlazení

„Dotknutí se Slunce Parkerovou sondou představuje úžasný úspěch a zároveň historický moment pro vědu o Slunci,“ okomentoval událost astrofyzik Thomas Zurbuchen z vedení NASA. Podle něj se díky Parkerově sondě dozvíme více o vzniku a vývoji Slunce, Sluneční soustavy i hvězd jako takových.


Další články v sekci