Vědci objevili u amerických rejsků nový virus
Nově objevený virus z příbuzenstva nebezpečných henipavirů vyvolává zvýšenou pozornost vědců. Riziko přenosu na lidi je ale v tuto chvíli nízké.
Henipaviry jsou RNA viry z příbuzenstva spalniček, mezi nimiž se najdou i velmi nebezpečné patogeny jako nipah a hendra, které vyvolávají infekce s velmi vysokou úmrtností. Vyskytují se převážně u netopýrů v Asii a Austrálii, postupně je ale objevujeme i v dalších částech světa. Potvrzuje to i nedávný objev z americké Alabamy.
Mezinárodní tým odborníků izoloval nový henipavirus, který objevili u rejsků krátkoocasých (Blarina brevicauda), odchycených v roce 2021 u alabamského městečka Camp Hill. Jde o první známý případ výskytu henipaviru v Severní Americe, což mezi odborníky vyvolává zvýšenou pozornost. Pro vědce jde o varování, že výskyt této skupiny virů se může týkat větší části světa, než se původně myslelo. Podrobnosti zveřejnil odborný časopis Emerging Infectious Diseases.
První americký henipavirus
Rejsci krátkoocasí již v minulosti hostili i jiné zoonotické viry, jako je například klíšťaty přenášený virus Powassan nebo virus Camp Ripley, avšak žádný z nich nepřeskočil na člověka. Rejsci krátkoocasí žijí především v lesních oblastech, což snižuje pravděpodobnost častého kontaktu s lidmi. Přesto podle vědců existuje teoretická možnost nákazy člověka, zejména při přímém kontaktu s těmito hmyzožravci, jejich trusem nebo močí.
Podle vedoucího výzkumu Rhyse Parryho z australské Queenslandské univerzity ale zatím neexistují žádné důkazy, že by nově objevený henipavirus infikoval člověka a riziko takového přenosu se nyní jeví jako nízké.
Virus Camp Hill podle vědců sice patří do stejné skupiny jako nebezpečné viry nipah a hendra, geneticky se ale spíše podobá henipavirům, o nichž víme, že infikují rejsky v jihovýchodní Asii a v Evropě, než těm, které známe u netopýrů. Vědci se nyní chtějí zaměřit na izolaci viru a zkoumání jeho schopnosti infikovat různá zvířata. Získaná data jim pomohou lépe vyhodnotit potenciální riziko přenosu na lidi.