V mrazem vysušené kůži mamuta vědci poprvé objevili fosilní chromozomy
Suchý mráz na Sibiři uchoval buňky mamuta v natolik dobrém stavu, že se v nich vědcům podařilo objevit téměř neporušené chromozomy.
Když asi před 40 lety vědci poprvé získali DNA ze vzdálené minulosti, ukázalo se, že se v průběhu času rozpadá na malé kousky. Je sice možné přečíst prakticky kompletní genomy z fosilních nálezů, výsledný pohled ale připomíná puzzle. Původní chromozomy, v nichž je DNA uspořádaná uvnitř buněk, tudíž nelze z takových úlomků rekonstruovat a nikdo se o to v podstatě ani nepokoušel.
Erez Lieberman Aiden z Texaského medicínského centra v Houstonu a jeho spolupracovníci se rozhodli jít proti proudu a devět let pátrali po dostatečně dobře zachovalém biologickém materiálu, v němž by byla šance narazit na neporušené chromozomy. Nakonec uspěli u mamuta.
Chromozomy z vysušeného mamuta
V buňkách ze vzorku kůže mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius), který zmrzl a poté byl vysušen mrazem na Sibiři asi před 52 tisíci lety během nejmladší doby ledové, nalezli téměř neporušené chromozomy. Pro paleogenetiky je to jako objevit svatý grál. Aiden s kolegy analyzovali nalezené chromozomy a prozkoumali jejich strukturu, jak celkovou, tak i detailní uložení jednotlivých genů, což souvisí s jejich aktivitou. Výsledky výzkumu publikovali v odborném časopisu Cell.
Porovnání s chromozomy slonů, kteří jsou nejbližšími žijícími příbuznými mamutů, ukázalo, že mamutí chromozomy jsou v řadě ohledů velmi podobné, například pokud jde o jejich počet. Zároveň se ale liší v tom, jak jsou aktivní některé geny, například ty, které ovládají růst srsti a odolnost vůči chladu.
Jak mohly chromozomy mamutů přežít v tak dobrém stavu? Aiden s kolegy jsou přesvědčeni, že k tomu došlo díky vysušení za mrazu, což je podobný proces, kterým se vyrábí sušené maso. Vědci to ověřili s dnešním hovězím masem, které vystavili extrémním testům, zahrnujícím mimo jiné i střelbu a přejetí automobilem. Chromozomy přesto zůstaly prakticky neporušené. Objev mamutích chromozomů by mohl významně podpořit úsilí o laboratorní vzkříšení mamutů.