V Marylandu zemřel příjemce druhého geneticky upraveného prasečího srdce
Veterán amerického námořnictva Lawrence Faucette dobrovolně podstoupil experimentální xenotransplantaci prasečího srdce. Po šesti týdnech úspěšného zotavování ale jeho imunita darované srdce odmítla
Soudobá medicína zápasí s nedostatkem orgánů pro transplantace. Lidská játra, ledviny, plíce nebo srdce se porouchávají podstatně častěji, než se objevují možné náhradní orgány od dárců. Mnozí pacienti se kvůli tomu nedočkají vhodného zákroku a umírají. Někdy se také zapletou s organizovaným zločinem a podstoupí méně kvalitní operaci, která mnohem více ohrožuje jejich život a snižuje vyhlídky na uzdravení.
Jedním z možných řešení jsou xenotransplantace, při nichž jsou pacientům transplantovány orgány jiných živočišných druhů, po nezbytných genetických úpravách, které zajistí benevolenci imunitního systému příjemce. Donedávna to byla science-fiction, dnes už existují případy, kdy lidští pacienti dostali orgány cizího původu. Týká se to také transplantací srdce, kterých je rovněž chronický nedostatek.
Srdce cizího původu
Veterán amerického námořnictva z Marylandu Lawrence Faucette letos v září podstoupil pozoruhodnou operaci. Muž umíral na selhávání srdce a vzhledem k okolnostem nebyl vhodným příjemcem tradičního transplantátu srdce. Lékaři Centra medicíny Marylandské univerzity mu ale nabídli šanci v podobě velmi experimentální xenotransplantace.
Faucette nabídku přijal, hlavně kvůli svým blízkým, a stal se tak druhým člověkem na světě, který dostal geneticky upravené srdce prasete. Jak Faucette uvedl pro média: „Budu bojovat zuby nehty o každý nádech, abych s nimi mohl zůstat déle se svou rodinou, ale vnímám to realisticky. Stále jde o výzkum a musím být připraven přijmout jakýkoli výsledek, kterým to skončí.“
Podle vyjádření lékařů se Faucette uzdravoval a udělal od transplantace velký pokrok. Účastnil se rekonvalescence, trávil čas se svou rodinou a hrál karty s manželkou. V druhé polovině října se u něj ale začaly objevovat známky toho, že jeho imunitní systém transplantované srdce navzdory genetickým úpravám odmítá. To bývá nejzávažnější a bohužel ne úplně vzácná komplikace i při transplantaci lidského srdce. Navzdory značnému úsilí lékařů Faucette 30. října, tedy po necelých 6 týdnech od transplantace zemřel.
TIP: Pavián přežil půl roku se srdcem geneticky vylepšeného prasete
Lékaři Centra medicíny Marylandské univerzity mají na svém kontě i předešlou xenotransplantaci srdce lidskému pacientovi, kterou provedli jako první na světě. Dotyčným pacientem byl David Bennett, který ve věku 57 let rovněž umíral na poškození srdce a neměl naději na transplantaci od lidského dárce. Přežil dva měsíce a pak mu z nejasných důvodů srdce selhalo. Následná pitva ukázala jako možného viníka virus, který byl objeven ve tkáni prasečího srdce. Pro lékaře šlo o signál, že kontroly na přítomnost virů v prasečích orgánech musejí být mnohem důkladnější.