V Grónsku nedávno došlo k monumentální záplavě z roztátého ledu
Globální teplota stoupá a polární oblasti tají. Nedávno to intenzivně pocítilo i Grónsko, kde letos na podzim odtekl z ledovcového jezera do oceánu během pouhých 18 dnů ekvivalent trojnásobku roční spotřeby vody v Dánsku.
Dánští vědci měli letos na podzim unikátní příležitost sledovat v reálném čase jednu z největších dokumentovaných záplav historie. Mezi 23. zářím a 11. říjnem se z ledovcového jezera Catalina ve východním Grónsku vylily do oceánu více než tři miliardy litrů sladké vody. To zhruba odpovídá trojnásobku roční spotřeby vody v celém Dánsku.
„Stopy podobných enormních záplav jsme odhalili již dříve,“ vysvětluje Aslak Grinsted. „Doposud jsme je ale neměli možnost přímo sledovat, protože v Grónsku obvykle panují nepříznivé podmínky ovlivňující viditelnost na satelitních snímcích. Teď jsme to sledovat mohli a současně jsme také změřili, o kolik vody vlastně šlo.“
Záplavy z tajících ledovců
K události došlo v důsledku hromadění tající vody v ledovcovém jezera Catalina v posledních dvaceti letech. Jezero se nachází v údolí zablokovaném mohutným ledovcem Edward Bailey. Jak se jezero plnilo, voda začala ledovec zvedat a vyhloubila pod ledem 25 kilometrů dlouhý tunel, kterým se voda nakonec vylila do fjordu Scoresby Sound. Do moře se během této události vylilo zhruba 3,4 kilometru krychlového tající vody a hladina v jezeře Catalina poklesla o zhruba 154 metry.
Ledovcové jezero Catalina bylo během posledních 50 let zdrojem nejméně čtyř podobných událostí, označovaných jako „náhlé vyprázdnění ledovcového jezera“ (GLOF, z anglického „glacial lake outburst flood“), během kterých vždy došlo k uvolnění 2,6 až 3,4 kilometru krychlového sladké vody. Více vody se od roku 1818 uvolnilo jen během vyprázdnění ledovcových jezer v Argentině a na Aljašce. Svým rozsahem patří letošní událost mezi ty vůbec největší. Maximální rychlost odtoku činila 7 200 metrů krychlových vody za sekundu – což je více než dvojnásobek průtoku Niagarských vodopádů v době jejich maxima.