V Chorvatsku otevřeli první muzeum konopí: Policisté mají vstup zdarma

Chorvatský Záhřeb má novou atrakci – přímo naproti policejní stanici zde vzniklo muzeum konopí. Zaměstnanci ministerstva vnitra do něj mají vstup zdarma

04.04.2022 - Martin ReichmanChorvatsko má své první muzeum konopí. Instituce věnovaná široké škále využití této rostliny od výroby textilních vláken po její omamné účinky se nachází přímo naproti hlavní policejní stanici v centru Záhřebu. V Chorvatsku je přitom rekreační užívání marihuany nelegální a její použití je vyhrazené pouze lékařským účelům. Podle majitele muzea Tvrtko Kracuna je ale umístění muzea v exponované části města pouhou náhodou. Zaměstnanci ministerstva vnitra, zdravotnictví a zemědělství, kteří jsou zodpovědní za regulaci konopí, mají každopádně garantovaný vstup zdarma.

TIP: Medicínská marihuana v Česku: Všechno, co jste chtěli vědět o léčebném konopí

„Konopí je přítomné v historii lidstva téměř ve všech civilizacích a bezpochyby si zaslouží muzeum,“ okomentoval novou záhřebskou atrakci muzejník Kracun.

Muzea konopí nejsou ve světě úplnou výjimkou – tím zřejmě nejstarším je Hash, Marihuanna & Hemp Museum v Amsterdamu, které funguje již od roku 1985. Jeho zakladatel Ben Dronkers je také duchovním otcem největšího muzea konopí, které se nachází ve španělské Barceloně. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Cannabition Museum v Las Vegas.


Další články v sekci