Uprostřed ničeho: Které místo na Zemi je nejodlehlejší?
Pacifický pól nedostupnosti je natolik odlehlým místem na Zemi, že jeho nejbližšími lidskými návštěvníky jsou kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.
Jelikož největší světový oceán pokrývá téměř třetinu naší planety, jistě nepřekvapí, že se nejodlehlejší místo nachází právě v Pacifiku. Konkrétně se jedná o oblast mezi Jižní Amerikou a Oceánií, kde je vodní plocha nejrozsáhlejší a nejméně osídlená. Jde o jeden ze čtyř tzv. pólů nedostupnosti, tedy míst na Zemi, která jsou vzhledem ke své poloze nejméně snadno dosažitelná.
A právě pacifický pól nedostupnosti, známý také jako Point Nemo neboli „bod Nemo“, leží nejdál od jakéhokoliv pobřeží. Od nejbližší pevniny ho dělí 2 688 kilometrů: Zhruba ve stejné vzdálenosti se od něj nacházejí ostrůvek Motu Nui u pobřeží Velikonočního ostrova, atol Ducie náležející k Pitcairnovým ostrovům a ostrov Maher u Antarktidy. Jelikož v okruhu stovek kilometrů nevedou žádné pravidelné námořní ani letecké trasy, stávají se příležitostně nejbližšími lidmi kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, pohybující se asi čtyři sta kilometrů nad povrchem planety.
Pacifický pól nedostupnosti slouží vzhledem ke své odlehlosti i jako cíl pro navádění vysloužilých družic. Odborníci odhadují, že zde na mořském dně, v oblasti o rozloze asi 1 500 kilometrů čtverečních, spočívají trosky více než 260 kosmických lodí a satelitů. Jsou mezi nimi i zbytky kosmické stanice Mir, která kdysi bývala pýchou kosmického programu Sovětského svazu.
Opačným extrémem je euroasijský pól nedostupnosti, tedy místo na pevnině, které leží nejdále od oceánů. Nachází se v severozápadní části Čínské lidové republiky a od nejbližšího pobřeží jej shodou okolností dělí velmi podobná vzdálenost jako pacifický pól nedostupnosti – 2 645 kilometrů.