Umění osmi končetin: Muay Thai je skutečnou chloubou Thajců
Skutečnou chloubou Thajců je umění Muay Thai – po celém světě známé jako thajský box.
Umění Muay Thai vzniklo už před mnoha staletími, kdy obyvatelé měst museli bránit své rodiny a majetek beze zbraní, pouze vlastními těly. Používali pěsti, lokty, kolena i holeně, a tak se thajskému boxu dodnes říká umění osmi končetin. Dnes je velmi oblíbeným sportem po celém světě. A rozhodně není jen pro drsné chlapíky. Své o tom ví i mladá a očividně velmi silná Louisa Luche, která přijela na Lamai Muaythai Camp na thajský ostrov Ko Samui: „Přijela jsem sem z Německa se svým přítelem. Chtěl, abych si to vyzkoušela. Dnes jsem tu poprvé a opravdu mě to baví, i když je to docela namáhavé,“ říká účastnice kurzu Louisa.
Mrštně a čestně
Thajský box je skvělým způsobem, jak se udržet v kondici. Má rovněž blahodárný vliv na nervovou soustavu. A kdo trénuje pravidelně, rychle pozná, že jeho tělo je mnohem pružnější než dřív. Zkušení bojovníci navíc věří, že se při zápasech učí také lepší morálce – thajští boxeři jsou prý skromnější, sebevědomější, mluví vždy pravdu a chovají se čestně. Není divu, že si Robbie Timmers vybral Muay Thai jako svůj největší koníček a také jako způsob obživy.
„Začalo to asi před šesti lety. Moji dva kamarádi z Nizozemska založili tělocvičnu. Tehdy to tu ještě nebylo takhle velké – jen malý prostor s pár místnostmi. Teď tady máme padesát hotelových pokojů, čtyři boxovací ringy a spoustu trenérů,“ představuje školu její provozovatel Robbie Timmers.
Lekce v Robbieho škole dá pořádně zabrat. Trvá dvě hodiny a netrénovaným jedincům by mohly začít docházet síly už při zahřívací rozcvičce. Muay Thai je ale hlavně o posouvání vlastních hranic a vylepšování fyzické kondice, a to rozhodně nikomu neuškodí.
„Začátek je dost drsný. Prostě musíte pokračovat, nemůžete přestat a říct, že už máte dost. Myslím, že by to měl vyzkoušet každý. Je to skvělá zkušenost,“ usmívá se Louisa.
S boxerskou jedničkou
Opravdovou motivací pro všechny, kteří sem přijedou vyzkoušet thajský box, je bezpochyby trenér Paideng, který jako vrcholový boxer projel celý svět, získal desítky medailí z těch nejprestižnějších soutěží a trénoval největší hvězdy thai boxu. Dlouhá léta si navíc držel status thajské boxerské jedničky.
„Nejprve jsem trénoval svého bratra. Učil jsem ho, jak se má pohybovat, jak dělat výkopy. A potom jsem se dostal k trénování profesionálů z Evropy i z jiných koutů světa. Jako boxer jsem se účastnil zápasů třeba v Kanadě, Hongkongu, Singapuru, Austrálii nebo v Holandsku,“ vypráví Paideng, trenér a šampion Muay Thai.
TIP: Antičtí bojovníci MMA: Zápas (téměř) bez pravidel má své kořeny v Řecku
Pokud se také za mistrem thai boxu vypravíte, velmi pravděpodobně tam narazíte i na nějaké krajany – ročně jich tam přijede kolem padesáti. Kemp v minulosti pravidelně navštěvoval například světový šampion Ondřej „Spejbl“ Hutník. A rozhodně si nemusíte dělat starosti ani o program vašich ratolestí. Pár pravidelných lekcí Muay Thai je totiž přizpůsobeno i těm nejmenším a věřte tomu, že i oni si tento sport velmi rychle zamilují.
Pro vojáky i školáky
Thajský box má ve své zemi obrovskou popularitu. Původně se bojovalo hlavně na tržištích, postupně se souboje přesouvaly na specializované stadiony a nakonec do ringu. V Thajsku je Muay Thai sportem i vojenskou bojovou technikou. Až do 20. let minulého století bylo dokonce součástí povinné školní výuky. Od toho už se však kvůli vysoké úrazovosti muselo ustoupit.