Umělá inteligence objeví rakovinu kůže lépe než lidští specialisté

Němečtí lékaři aktuálně vyvíjejí umělou inteligenci, která je výtečná v hledání rakoviny kůže. První výsledky ukazují, že předčí i samotné lékaře

31.05.2018 - Stanislav Mihulka



Umělé inteligence pronikají i do medicíny. Zvládnou ohromné množství mravenčí práce a udělají to mnohem rychleji než lidé. Záleží jenom na tom, jak si odborníci umělé inteligence vycvičí. Když se to povede, umělé inteligence by v budoucnu mohly zachraňovat životy.

Němečtí lékaři aktuálně vyvíjejí umělou inteligenci, která je výtečná v hledání melanomů, čili rakoviny kůže. V nejnovějších testech poráží ve schopnosti poznat tento nádor zkušené odborníky, kteří se celý život věnují studiu a léčbě melanomů.

TIP: Nový pomocník: Umělá inteligence detekuje 97% případů rakoviny prsu

Aby umělá inteligence dokázala co nejspolehlivěji rozpoznat maligní melanom od neškodné pihy či znaménka, odborníci ji „nakrmili“ více než 100 tisíci fotografiemi. Na těchto snímcích byly jak melanomy, tak i běžné skvrny na kůži.

Inteligence byla nakonec tak dobrá, že v rozpoznávání rakoviny kůže porazila 58 excelentních specialistů ze 17 zemí. Lidé správě diagnostikovali 86,6 procent nebezpečných melanomů, kdežto umělá inteligence to zvládla v 95 procentech případů.

Témata

  • Zdroj textu

    University of Heidelberg

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci