Umělá inteligence dokáže přečíst slova přímo z mozkových vln

Lékaři učí počítač číst z mozku, abychom mohli snáze komunikovat s lidmi postiženými ztrátou řeči

10.01.2019 - Stanislav Mihulka



Některé lidi v životě postihla ztráta řeči. Stává se to v důsledku amyotrofické laterální sklerózy, kterou trpěl například geniální fyzik Stephen Hawking, nebo podobných onemocnění. Vědci a lékaři se proto už dlouho snaží vymyslet způsob, jak by bylo možné číst slova takových pacientů přímo z jejich mozků, a tím zlepšit jejich možnosti komunikace.

V dnešní době by odborníkům mohla podat pomocnou ruku umělá inteligence. Hned několik výzkumných týmů se snaží naučit počítače dekódovat slova z mozkových vln. Dělají to tak, že nejprve umístí do mozku pacienta elektrody, obvykle kvůli nějakému lékařskému zákroku, jako je například léčba epilepsie.

TIP: Umělá inteligence objeví rakovinu kůže lépe než lidští specialisté

Pak vědci takovému člověku něco říkají anebo ho nechají něco přečíst. Během toho monitorují jeho mozkové vlny. Záznam mozkové aktivity pak dostane umělá inteligence, která se snaží přeložit mozkovou aktivitu zpět na lidskou řeč. Úspěšnost umělé inteligence v úvodních experimentech se čtením slov z mozkových vln se přitom pohybuje kolem 75 až 83 procent, což není zrovna málo.

  • Zdroj textu

    Live Science

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci