U Špicberků byla objevena doposud neznámá oblast hydrotermálních průduchů

Na úpatí Knipovičova hřbetu, který je součást severního konce Středoatlantského hřbetu, vědci objevili doposud neznámé pole hydrotermálních průduchů.

05.07.2024 - Stanislav Mihulka



Na mořském dně se skrývá úplně jiný svět, než jaký známe. Mezi jeho největší divy patří soustavy hydrotermálních průduchů, obvykle utopené v temnotě velkých hloubek ve vulkanicky aktivních oblastech. Hydrotermální procesy v těchto nedostupných místech budují bizarní útvary, často obývané zvláštními organismy.

Gerhard Bohrmann z německého výzkumného centra mořských věd MARUM Brémské univerzity a jeho spolupracovníci nedávno objevili doposud neznámé pole hydrotermálních průduchů u pobřeží norského souostroví Špicberky. Nazvali ho Jøtul, podle obrů, kteří podle norského folklóru sídlí uvnitř hor. Jejich objev nedávno publikoval odborný časopis Scientific Reports.

Hydrotermální pole Jøtul 

Pole Jøtul se nachází v místech, kde geologové už nějakou dobu po hydrotermálních průduších pátrali, protože všude kolem už byly známé. Jde o takzvaný Knipovičův hřbet, který je součástí struktur severního konce Středoatlantského hřbetu, rozdělujícího Eurasijskou a Severoamerickou tektonickou desku.

K samotnému objevu došlo před dvěma lety, v červenci 2022, během expedice MARIA S. MERIAN (MSM109). Hlavní roli v něm sehrál dálkově řízený podmořský robot MARUM-QUEST, který narazil na hydrotermální průduchy na dně u Knipovičova hřbetu, v hloubce přes tři kilometry pod mořskou hladinou. Jde o velkou soustavu s aktivními i vyhaslými hydrotermálními průduchy.

Vědci si tento objev pochvalují, protože doplnil velké bílé místo na mapě hydrotermálních ekosystémů na „pohořích“ Středoatlantského hřbetu severně od Islandu. Můžeme se vsadit, že pole Jøtul teď čeká intenzivní výzkum, který zaměří jak na podmořské živočichy a mikroorganismy, tak i na detailní geologii a chemii zdejších pozoruhodných útvarů.


Další články v sekci