Tvorové (ne)dávné minulosti: Krysa kryse vlkem
V případě krysy buldočí stačilo doslova pár let, aby se z hojného druhu stal druh vyhynulý. Zvrat v osudu tohoto hlodavce nastal v roce 1899, kdy na australském Vánočním ostrově přistál parník Hindustan a s ním mezi jinými pasažéry také krysa obecná.
Příjezdem krysy obecné (Rattus rattus) se pro endemickou krysu buldočí (Rattus nativitatis) zavřela pomyslná opona. Konkurenční přivandrovalec se totiž na ostrově nejen rychle zabydlel, ale také s sebou přivlekl parazitického prvoka Trypanosoma lewisi.
Nemoc, kterou tento prvok způsoboval, se šířila prostřednictvím blech, a krysy buldočí proti ní nebyly imunní. Epidemie brzy zdecimovala celou populaci. Vyhynutí se datuje mezi rok 1900 a 1904.
Nezáviděníhodný primát
Poslední ověřený záznam výskytu tohoto endemického druhu máme z let 1897–1898, kdy ostrov navštívil paleontolog Charles William Andrews z Britského muzea. Ten zde ještě odchytil devět exemplářů. Když však roku 1904 dorazil na ostrov německý přírodovědec Richard Hanitsch, nemohl již žádné exempláře původních druhů krys najít. Spolu s krysou buldočí vyhynula totiž také krysa Maclearova (Rattus macleari), a tak se na ostrově dařilo již jen nepůvodnímu obyvateli – kryse obecné.
Krysa buldočí měla krátký ocas a silné nohy, které jí dobře sloužily při hrabání. Její lebka je popisována jako obzvlášť malá, štíhlá a subtilní. K vidění bývala v norách nebo v jejich okolí a na rozdíl od krysy Maclearovy nelozila po stromech.
TIP: Na Šalomounových ostrovech objevili půlmetrovou krysu, co ráda kokosy
Andrews o krysách buldočích píše: „Zdá se, že žijí v malých koloniích v norách, často mezi kořeny stromů, a příležitostně se mohou vyskytovat v dlouhých, dutých kmenech padlých nebo napolo shnilých ságových palem. Jejich potrava sestává z divoce rostoucích plodů, mladých výhonků a, dle mého názoru, kůry některých stromů.“ Krysa buldočí je prvním druhem, u něhož bylo vědecky dokázáno, že vymřel výhradně v důsledku rošíření nemoci.
Tvorové (ne)dávné minulosti:
- Šelma s klokaním vakem
- Žádná „havaj“ pro vrány havajské
- Pes bojovný - bezelstný lupič z Falkland
- Podaří se nám oživit vyhubeného tygra kaspického?
- Zebra v hnědém kabátu
- Bezbranný mořský obr koroun bezzubý
- Vyhynulá klokanomyš dlouhoocasá
- Odchod horského vlčího samuraje
- Mauricijský had bolyerie
- Divoký kůň tarpan vyhynul před 130 lety
- Moho molokajský, elegantní pěvec z Havaje
- Laločník ostrozobý
- Krysa kryse vlkem