Hudební nástroje se sice značně liší, zpravidla jsou však navrženy tak, aby s nimi zvládl manipulovat jeden muzikant. I z popsaného pravidla nicméně existují výjimky…
Pokud jde o počet píšťal, vévodí celému světu varhany z amerického Atlantic City ve státě New Jersey. Nástroj o hmotnosti 136 tun se nachází v koncertní síni Boardwalk Hall a jeho výstavba v roce 1932 stála půl milionu dolarů, což odpovídá dnešním asi 211 milionům korun. Monumentální instrument má sedm manuálů, 1 255 rejstříků a oficiálně 33 116 píšťal, z nichž nejmohutnější váží jednu tunu a nejdelší měří 19 metrů. Některé vydávají zvuk o intenzitě 130 decibelů na vzdálenost jednoho metru, což ze zmíněných varhan zároveň dělá nejhlasitější nástroj planety.
Nicméně poslechnout si, jak znějí, v současnosti není možné – kvůli poškození fungují jen částečně. Po dokončení v roce 1932 hrály pouhých dvanáct let, než je poničila povodeň provázející hurikán. Rekonstrukce zahájená v 90. letech minulého století se kvůli nedbalé práci řemeslníků nezdařila a momentálně se nástroj opět restauruje. Pro srovnání: Největší české varhany se nacházejí od roku 1745 v olomouckém kostele sv. Mořice a po loňské rekonstrukci čítají 135 rejstříků a 10 400 píšťal. (foto: Profimedia)
Struny přes krajinu
Harfa Earth Harp | 2000
Klasické harfy s výškou dospělého člověka a hmotností okolo 36 kilogramů patří samy o sobě mezi rozměrnější hudební nástroje. Ovšem ve srovnání s instrumentem, který v roce 2000 sestrojil britský vynálezce William Close, vypadají jako drobeček. Autor myšlenky tzv. zemské harfy instaluje struny dlouhé 304 metrů přes různé krajinné či architektonické prvky – ať už jde o horská údolí, mrakodrapy, chrámové prostory, nebo sportovní stadiony – a rozeznívá je pomocí ochranných rukavic. Publikum si pak vychutnává zvuk přímo v rámci samotného nástroje. (foto: Profimedia)
Sólo pro tři hráče
Housle z Markneukirchenu | 2010
Obří sochy houslí zdobí nejedno místo planety, avšak vzhledem k jejich velikosti se na většinu z nich nedá hrát. Výjimku tvoří smyčcový nástroj z dílny Ekkarda Seidla z městečka Markneukirchen poblíž českých hranic. K výrobě největších houslí světa se německý loutnista rozhodl v roce 2010 při příležitosti 650. výročí založení obce a se skupinou kolegů sestavil nástroj o hmotnosti 130 kilogramů. Vzhledem k výšce 4,2 metru vyžaduje hra tři osoby: Jeden muzikant stojí na stupínku a mačká struny, zatímco dva další ovládají smyčec dlouhý 5,22 metru. Výroba rekordního giganta trvala dva tisíce hodin. (foto: Profimedia)
Obr Kája z Čech
Tuba Big Carl | 1900
Za největší dechový nástroj považuje laická veřejnost často trombon, ale ve skutečnosti jde o tubu, která běžně měří metr na výšku a váží až 15 kilogramů. V jistém hudebním vydavatelství na newyorské Wall Street je však k vidění exemplář o trojnásobné hmotnosti a vysoký 2,4 metru, který kolem roku 1900 vyrobili v továrně Bohland a Fuchs v Kraslicích na Sokolovsku. Na tzv. Velkého Káju dokážou hrát pouze dva muzikanti na světě a k jeho vzniku bylo zapotřebí zkroutit 18 metrů plechu. (foto: Profimedia)
Bicí ve velkém stylu
Buben Cheongo | 2011
Zápis do Guinnessovy knihy rekordů si vysloužil tradiční zdobený buben zvaný Cheongo, který v červnu 2011 vyrobil Seuk Je Lee a několik členů místní samosprávy v okrese Yeongdong v jihokorejské provincii Chungbuk. Gigant váží sedm tun, měří 5,54 metru a blána napjatá přes horní obruč má ještě o 42 centimetrů větší průměr. (foto: Profimedia)
Za zvuků krápníků
Velké krápníkové varhany | 1956
Jeskynní komplex Luray Caverns v americké Virginii ohromuje nejen svou rozlehlostí, ale především zvuky, které se z něj ozývají. V roce 1956 se do spletitých chodeb lemovaných stalaktity a stalagmity vydal místní obyvatel Leland Sprinkle se svým pětiletým synkem, a aby chlapci výlet ozvláštnil, bouchal do krápníků malou gumovou paličkou. Všiml si tak zvláštní akustiky, jež uvnitř vápencových komor panuje, což ho přivedlo na myšlenku instalovat tam hudební nástroj.
Tzv. Velké krápníkové varhany, jež sám navrhl a postavil, se rozkládají na ploše 14 164 metrů čtverečních a ve skutečnosti se jedná o bicí nástroj: Jednotlivé klávesy totiž ovládají drobná kladívka, která různou silou rozvibrují krápníky a vytvářejí tím jemnou melodii. Varhany jsou opatřeny desítkami metrů elektrických kabelů a vyžadují pravidelnou údržbu. (foto: Shutterstock)