Tichý pláč památek: Pět nevydařených oprav a pokusů o restaurování
Nešťastné náhody se nevyhýbají ani cenným historickým památkám, jako je například pohřební maska faraona Tutanchamona. Dojde-li však na jejich opravu či restaurování, měli by se „lidoví“ umělci držet stranou – jinak může dobrý úmysl skončit třeba jedním z následujících paskvilů
Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.
S cizí hlavou
socha Marie s Jezulátkem kde: Kanada | kdy: 2015
V parku u kostela v kanadském Greater Sudbury stojí socha Marie s Ježíšem, která má za sebou relativně dlouhou historii spojenou s vandalismem. Památka již byla poničena mnohokrát a z útoků obvykle vyšlo nejhůř Jezulátko, jehož hlava je malá a vyčnívá. Když ji v roce 2015 chuligáni urazili a ukradli, nabídla se místní umělkyně, že se o poškozenou skulpturu postará – a přímo na zející díru přilepila bizarní plastiku z keramické hlíny. Hlava tak ke zbytku těla neseděla barevně a obecně působila jako výjev z noční můry. „Oprava“ byla dokonce natolik šokující, že se lupič nakonec faráři přiznal a chybějící část sochy vrátil.
Spokojení sousedé
sousoší z 15. století kde: Španělsko | kdy: 2018
Maria Luisa Menendezová patří k pouhým několika obyvatelům vesnice Rañadoiro na severu Španělska. Když jednoho dne dospěla k závěru, že by si dřevěné sousoší z 15. století v tamním kostele zasloužilo zrestaurovat, zašla za knězem s návrhem, že historickou památku nabarví – a překvapivě dostala svolení. „Nejsem profesionálka, ale malování mě vždycky bavilo a socha barvy vyloženě potřebovala. Tak jsem se pustila do práce a řídila se vlastním úsudkem. S výsledkem jsem spokojená a sousedům se taky líbí,“ nechala se slyšet samozvaná umělkyně. Navzdory nadšení místních však nyní historický unikát připomíná plastovou hračku, a Asociace pro uchování španělského umění označila výsledek dokonce za vandalismus.
Panika a lepidlo
Tutanchamonovy vousy kde: Egypt | kdy: 2014
Když se měla v roce 2014 čistit pohřební maska faraona Tutanchamona, nešťastnou náhodou se ulomila panovníkova bradka. Pracovníci Egyptského muzea zpanikařili a zkusili vous přilepit epoxidovým lepidlem – bohužel se jim to nepovedlo, a to hned třikrát: Jednou byl plnovous špatně natočený, podruhé nakřivo, a pokaždé jej tak museli od masky opět oddělit, lepidlo odstranit a začít znovu. Mimo jiné při tom nebohému vladaři poškrábali bradu a jejich mizernou práci nakonec opravili až němečtí specialisté. Zaměstnanci muzea měli za svůj prohřešek stanout před soudem, ale dodnes se tak nestalo.
Barvy na draka
socha sv. Jiří kde: Španělsko | kdy: 2018
Kněz ve španělském městě Estella se rozhodl nechat opravit sochu sv. Jiří z 16. století, která světce tradičně zachycuje coby rytíře zápolícího s drakem. K práci na památce však nepřizval experty, nýbrž tamního učitele výtvarné výchovy. Když bylo dílo hotové, šel si boží služebník prohlédnout výsledek, jenž ho zaskočil: Pedagog totiž poměrně realistickou, avšak vybledlou plastiku pokryl zářivými barvami a z historické relikvie udělal něco, co ministerstvo kultury označilo za „děsivé“. Podle starosty navíc učitel zřejmě použil „nevhodné“ barvy a kvůli jeho zásahům už nepůjde obnovit původní vrstvy pigmentu.