Temné stránky něžného pohlaví: Šest slavných žen, které rozsévaly smrt
Byly mladé a krásné. Mnohdy taky velmi bohaté. Tyto půvabné dámy byste ale osobně potkat nechtěli. Mezi jejich záliby patřila krev, mučení a zabíjení. Používaly biče, jedy, žhavé kleště i obyčejnou pistoli…
Případ Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa otřásl Spojenými státy. Nezaměstnaná servírka, jejíž manžel je stále pryč, se se sympatickým Clydem potkává náhodně u společných přátel. Slovo dá slovo, ke dvojici se přidá ještě pár dalších a gang je na světě. Společně přepadávají benzínové pumpy, herny, ochody. Vybírají bankomaty a kradou auta. Jejich řádění se neobejde ani bez vražd. Na kontě mají smrt celkem osmi policistů a čtyř civilistů!
Několikrát se jim sice podaří policii utéct doslova na poslední chvíli, ale neveselý konec přijde brzy, v květnu 1934. Policejní hlídka zaútočí na jejich auto v Louisianě a vystřílí do něj více než padesát ran. Pár je na místě mrtvý. Střelba je natolik silná, že několik strážníků dočasně ohluchne. Přihlížející dav se na místo vrhne a zatouží po „suvenýrech“. Bonnie odřezávají prameny vlasů a kusy šatů. Půl milionu novin s jejich mrtvolami na titulní straně je vyprodáno během několika minut. A skutečný vztah Bonnie a Clyda? Filmovou romantiku nečekejte. Bonnie nosí až do smrti snubní prsten a se svým manželem se nikdy nerozvede. (foto: Profimedia)
Hyena z Osvětimi
Irma Gresová platila za poměrně pěknou dívku. Mladá slečna s plavými vlasy a roztomilým obličejíkem, která nedokončila ani základní vzdělání, ale snila o kariéře filmové hvězdy. Svoje místo nakonec našla v jednotkách SS, dokonce jako dozorkyně v Osvětimi. A to i přes zákaz svého otce, který, sám sice nacista, „esesáky“ nesnášel.
V pouhých devatenácti letech si získala křehká dívka v těžkých černých holínkách a s perfektně upravenou černou uniformou přezdívku „hyena z Osvětimi“, protože neváhá používat toho nejbrutálnějšího násilí. Na vězně pouští vyhladovělé psy, na muže střílí, obzvlášť krutá je k pohledným ženám, které nejednou zbičuje či umlátí k smrti. Právě bič si Irma balí podle pamětníků do celofánu, aby se z něj dala lépe smýt krev ubohých vězňů… Doktorovi Mengelemu má pomáhat při jeho hrůzných experimentech. Dokonce i vedení Osvětimi se pozastavuje nad její brutalitou! Když ji v roce 1945 zajali Spojenci a odsoudili k smrti, nikdy svého chování nelitovala. Kat ji popravil ve dvaadvaceti letech. (foto: Wikimedia Commons, neznámý autor, CC0 | Wikimedia Commons, Hrabia de Sas, CC BY-SA 4.0)
Krvavá Kateřina z Komárova
Krásná Kateřina je manželkou purkrabího z Karlštejna, ale jelikož byl manžel pracovně stále pryč, o rodinné panství se stará sama. Bohužel, velice krutě. Záchvaty zlosti si vylévá především na ženách. Služebnou umlátí pohrabáčem na schodech. Další prohodí otvorem záchodu do hlubokého příkopu. Umučí několik těhotných děveček. Stahuje z kůže, rozedírá kovovým kartáčem, do ran jim sype sůl, vyžívá se v lámání kostí a libuje si při pohledu na krev.
Zprávy o zvrácenosti paní Kateřiny se brzo dostanou i na Karlštejn. Pod tlakem svědectví nevolníků se soudci Vojtěchovi Kateřina přiznává ke 14 násilným vraždám! Jiná svědectví přitom uvádí až dvojnásobný počet. Její manžel je v šoku. Těžko říct, zda z počínání své manželky nebo ze strachu o své společenské postavení. Verdikt je nelítostný, trest smrti vyhladověním, což v té době vzbudilo pozdvižení – šlechtici se příliš často tvrdě netrestali. Krutá Kateřina je umístěna do jedné z věží pražského hradu, kde za pár týdnů umírá. Jen krátce nato, snad pouhou náhodou, umírá i její soudce Vojtěch. (foto: Wikimedia Commons, Bjalek Michal, CC BY-SA 3.0 | Pixabay)
Zima táhne od Moskvy
Darja Saltykovová byla velmi vlivná ruská šlechtična, a snad proto jí její řádění dlouho prochází. Vyžívá se v bití, mučení i vraždění. A kdo jsou její oběti? Kdokoli, kdo pracuje na jejím panství nedaleko Moskvy a kdo se znelíbí. Těžko říct, kde se v ženě může vzít taková chuť způsobovat bolest. A výhradně ženám. Několik z nich utluče tím, co má zrovna po ruce. Kus nábytku, žhavá žehlička nebo obyčejné koště. Jiné nechá odtáhnout do mučírny. Řeže jim uši, trhá nehty, pálí kůži či je nechává umrznout ve sněhu.
Její počínání začne být podezřelé až v době, kdy se začnou hromadit mrtvoly. Nejsou to jen staří a nemocní. Většinou to jsou mladé a zohavené ženy. Když na trůn nastoupí Kateřina Veliká, rozhodne se udělat pořádek a případ nechá prošetřit. Svědci dokáží její vinu – obětí prý bylo něco přes třicet, ale mluví se o daleko vyšších číslech. Krvelačná vražedkyně je odsouzena k trestu smrti a jen pro svůj šlechtický původ jí je trest zmírněn na doživotí v klášteře. V těžkých podmínkách vězení vydrží celých 33 let. Vinu nikdy nepřizná. (foto: Wikimedia Commons, Drouet, François-Hubert, CC0 | Wikimedia Commons, P. V. Kurdyumov, CC0)
Travičská ctihodná Gesina z Brém
Vdala se poměrně brzo. Manžel pil, potloukal se po nocích a nebál se ani hazardu. Gesche Gottfriedová, byť platila za zbožnou ženu, nakonec svého manžela otrávila. Se třemi dětmi sama zůstat nechtěla. Toužila po životě v blahobytu, po lásce a dalším muži! Gesina se proto rozhoduje pro další vraždy, protože vdovu se třemi dětmi si nikdo nevezme. Řešení? Zbavit se dětí. Všechny tři zabije arsenem a krátce na to i rodiče a tchýni!
„Ubohá žena, tolik si toho už vytrpěla,“ říkali si mnozí. Gesina je teď bohatá a jejím chotěm se má stát rodinný přítel. Jaké je ale překvapení všech, když ženich pár dnů po veselce zemře, stejně jako její bratr. Gesina konečně žije vysněný život. Patří mezi významné brémské obyvatele a má pověst zbožné a úctyhodné dámy. Rozmařilým životem ale peníze rychle mizí. Je potřeba se znovu vdát a jeden muž by tady byl. Co na tom, že otec malé dívenky je ženatý? Arsen to vyřeší. Ale ne na dlouho. Nešťastný muž začíná mít podezření. Přistihne ji, jak mu v kuchyni tajně přidává arsen na pečeni. Její poprava byla poslední veřejná poprava v Brémách. (foto: Wikimedia Commons, Rudolf Friedrich Suhrlandt, CC0)
Travičská Markýza de Brinvilliers
Krásná Pařížanka z velmi dobré rodiny platila za hodnou a velmi šikovnou ženušku markýze de Brinvilliers. Pyšný manžel svou roztomilou manželku neváhá seznamovat s nejrůznějšími přáteli. Jedním z nich je i Godin, mladý důstojník, krasavec, ale se špatnou pověstí. Přirozeně netrvá dlouho a jsou z nich milenci. Zneuctěný markýz nechává prostopášníky být a raději vyklízí pole, ale otec nevěrné markýzy jejího milence udá. Jako vlivný muž nepotřebuje mnoho důkazů a Godin skončí na rok v Bastile.
Po propuštění myslí jen na pomstu. V Bastile se dozvíte ledacos o vraždění – a to francouzské je rafinované. Plné jedů! Zamilovaná markýza neváhá společně s ním otrávit nejen svého otce, ale i dva bratry. Krvavé štěstí ale netrvá dlouho, Godin náhle umírá. Protože po sobě nezanechá žádného dědice, jeho osobní věci zabezpečí policie. Jaké je jejich překvapení, když v jeho korespondenci najdou informace o všech vraždách! Vznešená travička se ocitá v cele a přiznává se. Je odsouzena k smrti stětím. Trávení se však rozšíří jako módní způsob vraždění – takzvané „Následnické léky“, jak se jedům říká, jsou objeveny dokonce na královském dvoře! (foto: Wikimedia Commons, neznámý autor, CC0 | Wikimedia Commons, Jacob Ferdinand Voet, Fine Arts Museums of San Francisco, CC0)