Tažení lysohlávek medicínou pokračuje: Deprese léčí lépe než antidepresiva

Psychedelický alkaloid psilocybin úspěšně prošel prvními testy v léčbě deprese. Výsledky jsou výrazně lepší než u běžně používaných konvenčních léků

10.11.2020 - Stanislav Mihulka



Psychedelický alkaloid psilocybin, obsažený v lysohlávkách a dalších druzích hub, se během posledních let ukazuje jako slibný prostředek pro pacienty v konečné fázi rakoviny, kterým pomáhá důstojně prožít závěr života. Osvědčil se ale také v léčbě pacientů s depresí rezistentních na běžné léky, tedy u velmi těžkých případů, jejichž deprese nereaguje na použitou farmakologickou léčbu.

Skutečně těžké případy deprese sice nejsou příliš časté, jsou ale mimořádně závažné. Mnohem častěji se objevuje depresivní porucha či prostě deprese (MDD, podle anglického Major depressive disorder). Podle odhadů sužuje ve světě více než 300 milionů lidí. Právě probíhající první testy s psilocybinem ukazují, že „magické houby“ pomohou i jim.

TIP: Už jediný trip s „magickými houbičkami“ dlouhodobě mění lidskou psychiku

Účinky a využitím psilocybinu se zabývá tým amerických vědců a lékařů, kteří testovali 24 pacientů s nejméně dvouletou historií deprese. Tito lidé přestali brát antidepresiva, přičemž každý z nich dostal v průběhu dvou týdnů dvě dávky psilocybinu. Před i po podáním psilocybinu každý z pacientů absolvoval kontrolní psychoterapeutická sezení.

Výsledky úvodního testu jsou velmi přesvědčivé. U 71 procent pacientů došlo k více než polovičnímu poklesu míry symptomů deprese, který trval nejméně měsíc. Jak upozorňuje vedoucí výzkumu Alan Davis z medicíny americké Johns Hopkins University, účinek psilocybinu na depresi byl asi čtyřikrát silnější, než u konvenčních antidepresiv v podobných testech. V současné době již probíhá 2. fáze klinických testů, na větším počtu pacientů.


Další články v sekci