Takhle zní rarášek: Vědci poprvé nahráli zvuk prašného víru na Marsu

Rover Perseverance měl díky šťastné souhře okolností zapnutý mikrofon právě ve chvíli, kdy se přes něj přehnal marťanský rarášek

19.12.2022 - Stanislav Mihulka



Když 18. února 2021 přistál na Marsu rover Perseverance, přivezl si sebou kromě jiného i mikrofon. Jde o první zařízení tohoto druhu, které se na povrchu rudé planety objevilo. Vědci mikrofon nedávno využili k pořízení historicky první zvukové nahrávky mimozemského vzdušného víru. Takzvané „rarášky“ na Marsu pozorujeme již dlouho, nyní si je můžeme i poslechnout.

Tým, který vedla Naomi Murdochová z francouzské Univerzity v Toulouse, publikoval své výsledky v časopisu Nature Communications. Členem týmu byl i Roger Wiens z americké Purdueovy univerzity, který v rámci mise roveru Perseverance vede výzkum související se zařízením SuperCam na palubě roveru. SuperCam se skládá z několika instrumentů – především laseru, fotoaparátu s vysokým rozlišením, spektrometru, a také mikrofonu.

Šťastná nahrávka

Díky analýzám zvuků z Marsu, nahraných mikrofonem zařízení SuperCam, jsme se dozvěděli spoustu užitečných věcí,pochvaluje si Wiens. Není to ale úplně jednoduché. Mikrofon na SuperCam totiž nepracuje nepřetržitě – dokáže sice zaznamenávat až 210 sekund v kuse, většina jeho záznamů má ale jen několik milisekund.

Wiens přiznává, že nahrávka zvuku zmíněné prašného víru vyžadovala notnou dávku štěstí. Vír se musel objevit ve správný čas na správném místě. Nebylo to ale úplné překvapení. V oblasti kráteru Jezero, kde operuje Perseverance, operátoři mise pozorovali už téměř stovku takových prašných vírů. Teď to bylo poprvé, kdy prašný vír přešel přes rover právě v době, kdy byl zapnutý mikrofon.

TIP: Rover Perseverance ulovil na Marsu svého prvního raráška

Už samotný záznam zvuku vzdušného víru na Marsu roverem Perseverance je pěkným úspěchem. Zároveň ale také přinesl zajímavá data, která společně s údaji o tlaku vzduchu a fotografickými snímky zmíněného jevu přispějí k lepšímu pochopení atmosféry a počasí na Marsu. 


Další články v sekci