Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet
Hluboký zármutek a stres nemá tvrdý dopad jen na psychiku. Neméně významný je i dopad na naše tělo
Syndrom zlomeného srdce neboli odborně stresová kardiomyopatie, je vzácným, ale nebezpečným onemocněním srdce. Nejčastěji postihuje starší ženy, které prožily velký emoční stres, jako je úmrtí blízké osoby, ztráta zaměstnání, nebo velká fyzická zátěž. Je to vlastně porucha pumpovacího mechanismu srdce, při které dochází k dočasnému zvětšení a zeslábnutí levé srdeční komory. Srdce pak nemůže správně fungovat.
Zlomené srdce do jisté míry připomíná infarkt. Srdeční cévy ale v tomto případě nejsou ucpané a pacienti se obvykle za pár dní nebo týdnů uzdraví. Přibližně u jednoho pacienta z deseti ale dochází ke kardiogennímu šoku - selhání srdce, při němž srdce najednou nedokáže pumpovat dostatečné množství krve pro tělo.
TIP: Jak ohlídat stres? Chytrou náplastí na hrudi s EKG senzory
Nový výzkum švýcarských vědců odhalil, že asi jedna čtvrtina pacientů se zlomeným srdcem v kardiogennímu šoku zemře. Oproti tomu mezi lidmi se zlomeným srdcem, ale bez této komplikace, zemřou asi jen 2 procenta pacientů. Zároveň vyšlo najevo, že lidé, kteří přežili kardiogenní šok, mají podstatně zvýšené riziko úmrtí po celé roky. Pacienti po kardiogenním šoku mají asi 40% šanci, že zemřou do 5 let. U pacientů se zlomeným srdcem, kteří ale neprodělali kardiogenní šok, se riziko úmrtí do 5 let pohybuje kolem 10 procent.