Sýček obecný: Zvědavec s pohnutým osudem
Ještě nedávno byl sýček obecný hojnou sovou. Za posledních 40 let ale počty těchto soviček strmě klesly na méně než deset procent původní populace
Sýčka obecného (Athene noctua) je možné považovat za ukazatel zdravé a pestré krajiny. Druh, jenž si svou zvědavostí (lákají ho rozsvícená okna) neprávem vysloužila nelichotivou nálepku posla smrti, jen dnes řazen mezi naše nejohroženější opeřence.
TIP: Srdnatý obránce puštík vousatý: Sova s duší mušketýra
Vinu nese především změna přístupu člověka ke krajině a – zejména přechod na intenzivní zemědělství s používáním chemie, spojování políček do obrovských lánů nebo úbytek extenzivní pastvy a shromažďování dobytka kolem statků. Kromě toho končívá život sýčků i vinou četných technických pastí (sudy, bazény, roury, síťovina), na kterých každoročně zbytečně zahyne i mnoho jiných živočichů.
Sýček obecný (Athene noctua)
- Řád: Sovy (Strigiformes)
- Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
- Velikost: Délka 23–27,5 cm, hmotnost 150–250 g, rozpětí křídel 50–57 cm.
- Vzhled: Poměrně ploché temeno (zezadu je na něm kresba tzv. „nepravé tváře“), dlouhé nohy a krátký ocas. Svrchu je peří hnědé, bíle kropenaté, na temeni jemněji, na hřbetě výrazněji. Břicho je bělavé, hustě hnědě čárkované. Bělavé šikmé obočí dodává sýčkovi „přísný“ výraz. Oči jsou žluté.
- Potrava: Hmyz, drobní hlodavci, malí ptáci, mláďatům jsou přinášeny jako hlavní složka potravy žížaly.
- Hnízdění: Hnízdit začíná nejčastěji v dubnu, samice snáší 3–6 vajec. Doba sezení je zhruba 28 dnů, doba hnízdní péče o mláďata cca 4 týdny