Superlepidlo z jedu nejnebezpečnějšího hada Jižní Ameriky zastavuje krvácení
Jed křovinářů sametových zabijí rychle a velmi ošklivě. Nově se tento nebezpečný toxin stal základem pro lepidlo zastavující krvácení, které by mohlo životy naopak zachraňovat
Křovinář sametový (Bothrops atrox) z příbuzenstva chřestýšů je hojným hadem deštných pralesů jižní Ameriky. Nevadí mu ale ani savana nebo plantáže, kde se často setkává s lidmi. Má zřejmě na svědomí nejvíce smrtelných hadích útoků v Americe. Jeho uštknutí jsou děsivá a bez lékařské pomoci prakticky vždy smrtelná. Křovinář má hemotoxický jed, který rozkládá krev. Když uštknutý přežije, tak často přijde o zasaženou část těla, která se doslova rozpadne.
Jak to ale v podobných případech bývá obvyklé, jed s dramatickými účinky může být důmyslně využit v medicíně, kde nezabíjí, ale naopak zachraňuje lidské životy. Mezinárodní tým vědců využil jednu z významných složek jedu křovináře sametového, toxický enzym batroxobin, který je známý též jako reptiláza, a vyvinul nové superlepidlo proti krvácení.
TIP: Pavoučí Viagra: Novým lékem na mužskou impotenci by mohl být jed pavouka
Batroxobin je v hledáčku odborníků již několik let. Před časem se objevil v tekutých „obvazech“, které je možné aplikovat injekcí. Teď se stal součástí lepidla, které je schopné během pár sekund po aktivaci světlem zastavit krvácení při poranění nebo během operace. Vědci věří, že by se toto lepidlo rovněž mohlo stát součástí souprav pro první pomoc. V případě potřeby by pak stačilo lepidlo vymačkat z tuby a osvítit ho viditelným světlem, například laserovým ukazovátkem nebo chytrým telefonem.