Šťastný úlovek: Vědci pozorovali explozi supernovy téměř v reálném čase

Loňská exploze supernovy v galaxii Větrník poskytla astronomům příležitost sledovat téměř celou počáteční fázi této ohromující vesmírné události. Následná analýza shromážděných dat se stala základem pro odvážnou hypotézu. 

02.04.2024 - Stanislav Mihulka



Zachytit supernovu během prvotní exploze je nesmírně obtížné. Neumíme je předpovědět a jsou velice vzácné. V Mléčné dráze se objeví zhruba jedna supernova za století. Pozorování té nejmladší je ale podstatě staršího data – supernovu SN 1604, známou též jako Keplerovu, jsme pozorovali před více než 400 lety. Naštěstí pro astronomy supernovy explodují i v ostatních galaxiích kolem nás. V loňském roce v tomto směru astronomy velice potěšila supernova SN 2023ixf, která explodovala v blízké galaxii Větrník.

Vědecké manévry

Supernovu objevil japonský amatérský astronom Koichi Itagaki 19. května 2023. Klíčová prvotní fáze supernovy trvá jen hodiny, takže bylo nutné jednat velice rychle. K objevu došlo v pátek v noci, ale Itagakimu se povedlo během pár hodin umístit zprávu o supernově na významný mezinárodní server Transient Name Server. Díky tomu se podařilo zburcovat astronomy celého světa a necelou hodinu poté se již významné teleskopy otáčely na místo exploze. Pro vědce je takto rychlá reakce zcela výjimečná.

Supernova SN 2023ixf v galaxii Větrník. (foto: Weizmann Institute of Science, E. Zimmerman, CC BY-SA 4.0)

Jedním z těch, kdo tehdy strávili bezesnou noc sběrem fantastických dat o supernově prakticky v reálném čase na počátku exploze, byl Erez Zimmerman z izraelského Weizmannova institutu věd. Vědecký časopis Nature v těchto dnech zveřejnil studii Zimmermanova týmu, která shrnuje pozorování supernovy SN 2023ixf.

Zimmerman a spol. v květnu 2023 šťastnou souhrou okolností zrovna pracovali s Hubbleovým dalekohledem a zkoumali pozůstatky supernov v oblasti UV záření. Najednou měli příležitost pozorovat čerstvou supernovu. Zimmerman si cení především toho, že měli jako první možnost detailně sledovat, jak se záření exploze supernovy vynořuje z mračna materiálu, které obklopovalo umírající hvězdu.

Zrození černé díry?

Kromě Hubbleova teleskopu se na mapování exploze supernovy podílela také americká vesmírná observatoř Swift nebo vědci z havajské Keckovy observatoře. Kompilace vysoce kvalitních dat umožnila výzkumníkům zmapovat dvě vnější vrstvy explodující hvězdy a přijít s mimořádnou hypotézou.

Podle vědců se v důsledku hvězdné exploze zřejmě zrodila černá díra. Naznačují to zjištěné rozdíly v množství a povaze okolního materiálu před explozí a po ní. Podle Ido Iraniho, který se na výzkumu supernovy SN 2023ixf podílel, je možné, že chybějící materiál skončil v nenasytném chřtánu černé díry.


Další články v sekci