Spirála smrti: Horký jupiter Kepler-1658b je odsouzený ke srážce s vlastní hvězdou
Astronomové poprvé identifikovali planetu, která se ve spirále blíží ke kataklyzmatické srážce se svou stárnoucí hvězdou. Podobný scénář v budoucnu nabídne i naše Slunce
Astronomové poprvé odhalili exoplanetu, která se ve „spirále smrti“ přibližuje ke své stárnoucí mateřské hvězdě. Podle všeho se s ní nakonec srazí a zanikne v její žhavé náruči. Podobný scénář bude zřejmě za miliardy let k vidění i ve Sluneční soustavě, i když dnes je obtížné přesně předpovědět, jak bude taková událost vypadat.
Zmíněnou planetou, mířící vstříc své smrti, je plynný obr Kepler-1658b s hmotností necelých šesti Jupiterů, který obíhá v těsné blízkosti hvězdy spektrální třídy F – hvězdy o něco větší a zářivější než Slunce. Celý systém se nachází zhruba ve vzdálenosti 2 600 světelných let od nás. Tento pekelně horký jupiter oběhne hvězdu za necelé tři dny, přičemž jeho povrchová teplota dosahuje závratných 5 930 °C.
Špatné vyhlídky pro horký jupiter
Shreyas Vissapragada z amerického výzkumného centra Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a jeho kolegové zjistili, že Kepler-1658b obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě (mnohem blíže než Merkur ke Slunci), neustále se k ní navíc přibližuje. Doba jeho oběhu se za jeden pozemský rok zkracuje zhruba o 131 milisekund. Výzkum zveřejnil časopis Astrophysical Journal Letters.
„Je to poprvé, kdy přímo pozorujeme planetu, která se řítí na mateřskou hvězdu v pokročilé fázi vývoje. Pokud se tato planeta bude přibližovat ke hvězdě i nadále stejnou rychlostí, srazí se s ní za méně než tři miliony let,“ upřesňuje Shreyas Vissapragada pro AFP.
TIP: Co se stane s horkými jupitery, když se jejich hvězda změní v červeného obra?
Stárnoucí hvězda systému Kepler-1658 před časem vstoupila do fáze poddobra, která se vyznačuje zvětšováním a zjasňováním hvězdy. Na oběžnou dráhu horkého jupiteru působí slapové síly a dochází k jejímu zkracováním. Tento proces může mít i opačný průběh, jak můžeme pozorovat na velmi pomalém vzdalování Měsíce od Země.