Spící vulkány vypouštějí do atmosféry mnohem více plynů, než se zdálo

Sopky vypouštějí plyny i v době kdy nejsou aktivní a v delším časovém období takto vyprodukují mnohem více sloučenin síry než při samotných erupcích

13.02.2023 - Stanislav Mihulka



Vulkány jsou ve středu pozornosti, když dojde k erupci nebo alespoň k varovným otřesům. Jak ale ukazuje nový výzkum týmu amerických odborníků, velmi aktivní jsou v jistém směru i „spící“ sopky, o které se většinou příliš nezajímáme. Vypouštějí do ovzduší ohromná množství sopečných plynů, které mohou ovlivňovat globální klima.

Doktorandka atmosférických věd Ursula Jongebloedová a její spolupracovníci analyzovali ledová jádra odebraná v Grónsku a zjistili, že spící vulkány uvolňují do atmosféry v oblasti Arktidy nejméně trojnásobné množství síry, než s jakým počítají současné klimatické modely. Své výsledky vědci zveřejnili v odborném časopisu Geophysical Research Letters.

Spící vulkány

Přišli jsme na to, že za delší časové období spící vulkány vypustí mnohem větší množství aerosolů se sírou, než během krátkých a intenzivních epizod sopečných erupcích,vysvětluje Jongebloedová. „Toto množství je oproti sopečným erupcím nejméně desetinásobné, možná až třicetinásobné, když sledujeme uvolňování síry z vulkánů na škále desetiletí.

Vědci v rámci tohoto výzkumu zpracovali led z centrálního Grónska, který zahrnoval období mezi lety 1200 a 1850. Původně se chtěli soustředit na síru, kterou vypouštějí do ovzduší organismy mořského fytoplanktonu. Právě ty byly považovány za hlavní zdroj sulfátů (síranů) v atmosféře ve zkoumaném období, tedy před rozvojem průmyslu.

TIP: Vědci varují: Největší pozemská sopka je připravená k mohutné erupci

Rozbor ledu ale ukázal, že hlavním zdrojem síry v ovzduší byly ve sledovaném období vulkány, a to i v době, kdy nedocházelo k erupcím. Jejich příspěvek k množství síry v atmosféře byl ve srovnání s mořským fytoplanktonem dvojnásobný. Vliv těchto látek na klima je složitý. „Nejsou to vyloženě dobré nebo špatné zprávy pro vývoj klimatu,“ přiznává Jongebloedová. „Jestli ale chceme pochopit chování atmosféry a její budoucí vývoj, je důležité znát situaci se sloučeninami síry.

 


Další články v sekci