Soukromě na Měsíc: Blue Origin představili svůj měsíční modul Blue Moon
Na Měsíc se chystají lunární moduly nové generace. Budou efektivnější, všestranné a hlavně autonomní
Vypadá to, že na naší oběžnici bude v příštích letech docela těsno. Další z vesmírných miliardářů, Jeff Bezos, který stojí za společností Blue Origin, v těchto dnech zveřejnil své záměry přistát na Měsíci. Poslouží jim k tomu nový měsíční modul, který pojmenovali Blue Moon.
Blue Moon je relativní velký přistávací modul, který může dopravit na povrch Luny vybavení pro vědecké experimenty, měsíční rovery, a samozřejmě také astronauty. Podle Bezose Blue Moon rovněž dovede, jako takový technologický bonus, vypustit na oběžnou dráhu Měsíce malé satelity, které by mohl mít na palubě.
Autonomní lunární modul
Měsíční modul společnosti Blue Origin vzdáleně připomíná slavný měsíční modul programu Apollo. V řadě věcí se ale od svého legendárního předchůdce liší. Na první pohled zaujme veliká kulovitá palivová nádrž s nápisem Blue Moon. Nápadné jsou i menší spodní části vzpěr modulu, v porovnání s přistávacím modulem programu Apollo. Inženýři NASA si totiž původně mysleli, že povrch Měsíce je měkčí, než ve skutečnosti je, a vytvořili tím pádem lunárnímu modulu větší "nohy", než bylo nutné.
TIP: Velké plány: Jeff Bezos z Amazonu se chce pustit do dobývání Měsíce
Blue Moon je také oproti původnímu přistávacímu modulu plně autonomní. Měl by být schopen dopravit a vyložit na Lunu různé typy nákladu, včetně velkých měsíčních roverů. Díky sofistikovanému navigačnímu systému se Blue Moon dokáže sám navigovat pomocí hvězd a najít si vhodné místo pro přistání na měsíčním povrchu. Pohon modulu zajistí nové motory BE-7 na kapalný vodík a kyslík, které bude společnost Blue Origin testovat letos v létě.