Solidus z Wishe: Neobvyklý anglosaský šperk je imitací zlaté římské mince

Zlatý šperk z přelomu 5. a 6. století našeho letopočtu představuje napodobeninu zlatého římského solidu z doby křesťanského císaře Honoria. „Solidus z Wishe“ podle odborníků vyrobili pohanští Anglosasové.

03.12.2024 - Stanislav Mihulka



Loni v lednu objevil amatérský archeolog pomocí detektoru kovů poblíž Attleboroughu ve východoanglickém hrabství Norfolk zvláštní anglosaský šperk. Jde o neobvyklý přívěsek, který pochází z přelomu pátého a šestého století našeho letopočtu, tedy z doby, kdy se Britské ostrovy propadly do chaosu po zániku Římské říše.

Na tomto přívěsku je pozoruhodné, že napodobuje zlatou římskou minci solidus. Tento typ mince, který zavedl římský císař Konstantin ve čtvrtém století našeho letopočtu. Šperk je napodobeninou solidu raženého císařem Honoriem, který vládl Západořímské říši v letech 393 až 423 našeho letopočtu.

Pohanská imitace křesťanské mince

Jak uvádí numismatik Adrian Marsden z norfolské služby Identification and Recording Service, jde o opravdu neobvyklý případ. Anglosasové totiž byli v dané době pohanským etnikem, zatímco Římská říše v roce 380 našeho letopočtu přešla ke křesťanství. Pohanští Anglosasové tedy napodobili křesťanskou minci.

Kromě toho také byli negramotní. Na imitaci je to znát. Originální solidus nese nápis „RESTITVTOR REIPVBLICAE“ („Obnovitel republiky“). Na jeho imitaci je napsáno zkomoleně „STITVTOR EIPVBLICAE“, což nemá žádný význam. Jak ale podotýká Marsden, tyto překlepy Anglosasům pravděpodobně nijak zvlášť nevadily.

Původní solidus (vlevo) ražený mezi léty v 402-406 a jeho mladší imitace. (foto: Wikimedia Commons, Classical Numismatic Group, CC BY-SA 2.5)

Mince podle odborníků neměla být věrnou imitací nebo falešným platidlem. Ve skutečnosti šlo zřejmě o šperk, který zřejmě do jisté míry vyjadřoval nostalgii po zaniklé Římské říši. Vznikl asi 100 až 200 let poté, co Římská říše vyklidila Británii. Anglosasové se v té době museli na každém kroku setkávat s jejími pozůstatky, které již opřádaly legendy, a možná se chtěli do jisté míry ztotožnit s dávnou mocí Říma.


Další články v sekci