Solární plachetnice Helianthus by mohla varovat před geomagnetickými bouřemi

Italský projekt Helianthus by mohl podstatně prodloužit dobu varování v případě nadcházející ničivé geomagnetické bouře. Lidé by měli na přípravu asi 100 minut.

20.08.2024 - Stanislav Mihulka



Letošní překrásné polární záře, které bylo možné pozorovat v České republice i bez speciálního vybavení, všem připomněly sílu našeho Slunce a také riziko, jaké představuje pro naši civilizaci. Slunce si občas rádo zabouří, což se projeví v podobě geomagnetických bouří, které sužují naše přístroje na orbitě i na zemském povrchu.

Problém je, že jak sluneční bouře, tak i následné geomagnetické bouře v bezprostředním okolí Země, je obtížné předpovídat. Současné systémy včasného varování obvykle dovedou upozornit na blížící se ničivou geomagnetickou bouři jen několik minut předem, což je doba, za kterou nelze takřka nic stihnout.

Včasnější varování

Italští odborníci z Univerzity La Sapienza v Římě a italské kosmické agentury ASI před časem představili projekt Helianthus, který počítá se se solární plachetnicí, vybavenou senzory pro měření potřebných parametrů. Projekt Helianthus by měl zajistit varování před blížící se geomagnetickou bouří se zhruba 100minutovým předstihem. Přestože ani tato porce času neskýtá příliš možností na přípravu, šlo by o podstatně zlepšení.

Dnešní detektory blížící se bouře tohoto typu jsou umístěné na nízkých oběžných drahách. Plachetnice Helinthus by podle dostupných informací měla umístit senzory někde mezi Zemí a Lagrangeovým bodem L1 soustavy Země-Slunce. Ten se nachází ve vzdálenosti asi 1,5 milionů kilometrů od Země směrem ke Slunci.

Zatím není jasné, zda projekt Helianthus dostane zelenou a financování potřebné k tomu, aby byl dotažený do konce. Už sice existují prototypy některých komponent pro takovou misi, ale na finální podobě plachetnice zbývá ještě hodně práce. 


Další články v sekci