Medicína se naštěstí neustále vyvíjí, takže se dnes již lékaři nepokoušejí pacientům pomáhat prostřednictvím mléčných transfuzí, cigaret ani nezřízeného užívání drog
Dnes již víme, že metamfetamin má spoustu neblahých vedlejších účinků a způsobuje závislost, s níž souvisí řada psychických i fyzických problémů. Dřív se ovšem jednalo o takřka univerzální a snadno dostupné léčivo: Látku bylo možné koupit bez předpisu v lékárně, a dokonce se přidávala do čokoládových bonbonů. Později se navíc stala jedním z „hnacích motorů“ druhé světové války…
Na stadion i do boje
Během olympijských her konaných roku 1936 v Berlíně si německý chemik Friedrich Hauschild všiml, že si američtí atleti pomáhají k lepším výsledkům amfetaminem zvaným benzedrin. Rozhodl se tedy vlastnosti substance získat pro potřeby své domoviny a hned v následujícím roce vytvořil v laboratořích společnosti Temmler-Werke metamfetamin, který se pak roku 1937 objevil na místním trhu pod názvem Pervitin.
Přípravek doprovázela agresivní reklamní kampaň, jež ho líčila coby univerzální lék na únavu, deprese i nechuť do života. Zmíněná firma dokonce nabízela „bonusy“ lékařům, kteří pervitin předepisovali svým pacientům. A v menších dávkách se droga objevovala také v bonboniérách či dalších cukrovinkách.
V kapse každého vojáka
Univerzální všelék a životabudič nacistickému režimu nevadil. Ostatně látky považované dnes za tvrdé drogy se tehdy daly běžně koupit v lékárnách. Farmaceutické firmy jako Merck a Bayer prodávaly účinné opiáty pro veterány první světové války trpící posttraumatickým stresovým syndromem, jenž byl tenkrát známý jako „dělový šok“ nebo „válečná neuróza“. Podobně tolerantně se zacházelo s kokainem, který se stal nejen drogou pro umělce, ale také se podával na zklidnění například nemocným dětem.
Cestu k nejširšímu „nasazení“ pervitinu však otevřela německá generalita, pro niž byl nepostradatelný. Taktika bleskové války totiž vyžadovala, aby útočící jednotky ani na chvíli nezastavily svůj postup – což droga, která dokázala udržet vojáky bdělé 36–50 hodin, umožňovala. Proto nepřekvapí, že metamfetamin nakonec začali užívat také Spojenci. Dnes zmíněná látka slouží k léčbě syndromu ADHD a uplatňuje se rovněž u pacientů s narkolepsií. (foto: Shutterstock)
Ať červi pracují za nás
larvální terapie | očista odumřelé tkáně
Při larvální terapii se pacientům pokládali na zanícené končetiny, popraskané puchýře a další otevřená zranění červi, kteří se živí odumřelou či jinak narušenou tkání. Poté se živoucí léčitelé překryli speciálním obvazem, aby nemohli uniknout a rána zůstala „sterilní“. Následujících několik dní pojídali malí tvorové problematické tkáně a doufalo se, že tím provádějí důkladnou očistu. Abychom však byli spravedliví: Zmíněný druh terapie má šanci na návrat, neboť se testuje u pacientů s rozsáhlými nádory. (foto: Shutterstock)
Léčba darem od bohů
rtuťové kapky | univerzální všelék
Tekutý kov člověka odjakživa fascinoval a dávné civilizace jej často vnímaly jako dar od bohů. Není tedy nijak překvapivé, že sloužil k léčbě srdečních potíží, narušeného zažívání a dalších chorob. Rtuť se dokonce osvědčila v boji s pohlavními nemocemi, v němž si údajně připsala až padesátiprocentní úspěšnost. Dnes však víme, že je vysoce toxická, takže namísto řešení problémy sama způsobuje. A ačkoliv některým pacientům pomohla, v konečném důsledku jejich životy zkrátila. (foto: Shutterstock)
Kudy uniknout z lebky?
trepanace | léčba duševních chorob
Při trepanaci se pacientovi vyvrtá díra do lebky, a obnaží se tak šedá kůra mozková. Jaký z toho plyne užitek? Ve skutečnosti žádný, dávní „lékaři“ však věřili, že za bolesti hlavy a duševní choroby mohou démoni, kteří dotyčného ovládli. A vytvořením otvoru v lebce vznikla cesta, kudy mohli nezvaní hosté odletět, načež se nemocnému ulevilo. Řada nešťastníků však při zákroku zemřela, čímž se prý zlí duchové za vyhánění mstili… (foto: Profimedia)
Na odolnost jedině mléko
mléčné transfuze | náhrada krve
Ve druhé polovině 19. století se objevila teorie, že by mohlo mléko fungovat jako náhrada krve, a dokonce pomáhat k tvorbě bílých krvinek. Pacientům se proto podávaly mléčné transfuze, které však zmíněný předpoklad převážně nepotvrdily a končily smrtí. Víme i o případu, kdy se nemocnému po vpíchnutí injekce mléka natolik zpomalil tep, že ho museli okamžitě resuscitovat pomocí morfinu a whisky. Za deset dní přesto zemřel. (foto: Profimedia)
Věřte svému lékaři
Ve 30. letech 20. století si Američané pomalu začínali všímat, že kuřákům doslova dochází dech, trápí je astma či neodbytný kašel a dřív umírají. Tabákové společnosti se proto rozhodly neponechat nic náhodě a začaly vymýšlet protiopatření, která by je případné viny na zdravotních komplikacích zbavila. Veřejnost tehdy neměla neomezený přístup k informacím, a co se zdravotních rad týče, musela důvěřovat lékařům. Tabákoví giganti si proto vzali zdravotníky na paškál a v nejedné reklamní kampani pak „doktoři“ doporučovali na plakátech cigarety, jež jsou oproti konkurenci „méně škodlivé“.
Už o deset let dřív se přitom v novinách objevovaly články, které přímo radily léčit astma cigaretami. A z roku 1872 se dokonce dochoval důkaz, že se tabákovému dýmu připisovaly léčivé účinky na meningitidu: Kouř se protahoval vodou, která se pak vpravovala do střev ve formě klystýru. Podle některých lékařů se jednalo o skvělou alternativu k podávání opia… (foto: Shutterstock)
Ačkoliv lobotomie působí jako jedna z nejděsivějších operací těla, z historického hlediska jí předcházela ještě ukrutnější trepanace. Co vedlo lékaře k tomu, aby lidem vrtali do...