Smaragdový obr míří do aukce: Odborníci očekávají rekordní nabídky
Příští týden bude v aukci vydražen obří shluk smaragdů. Podle odborníků by se tento více než 37 kilogramů těžký obr mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.
Pro vznik smaragdu je zapotřebí velmi konkrétních geologických a geochemických podmínek. Základem smaragdu je beryl – minerál na Zemi vzácného beryllia, a také chrom a vanad, kterým smaragdy vděčí za svou charakteristickou zelenkavou barvu. Odhaduje se, že beryllium se v zemské kůře se vyskytuje v koncentraci 3–10 mg/kg. Právě tato vzácnost je i jedním z faktorů, díky kterým mají smaragdy tak zvláštní hodnotu v mnoha kulturách po celém světě. Smaragdy zdobí například diadém Markéty Navarrské, slavnou kolumbijskou korunu Panny Marie Nanebevzetí v Popayánu nebo třeba svatováclavskou korunu.
TIP: Zlatý kanár: Newyorská aukční síň nabídne největší bezvadný diamant na světě
Smaragdový unikát, který příští týden zamíří do aukce, proto poutá pochopitelnou pozornost mnoha klenotníků z celého světa. Předmětem aukce bude obří shluk smaragdů označovaný podle místa nálezu jako Kafubu Cluster, který váží něco přes 37,5 kg (187 775 karátů). Objeven byl v březnu 2020 v Zambii ve smaragdovém dole Kagem a podle odborníků by se mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.