Slunce zřejmě vstoupilo do slunečního maxima svého jedenáctiletého cyklu

Odborníci z NASA, NOAA a SCPP potvrzují, že Slunce s velkou pravděpodobností vstoupilo do slunečního maxima svého jedenáctiletého cyklu. Půjde o doposud nejlépe zmapované sluneční maximum v historii.

23.10.2024 - Stanislav Mihulka



Ostře sledovaný sluneční cyklus oficiálně vstoupil do svého maxima. V těchto dnech to oznámily americké agentury NASA a NOAA, společně s Mezinárodním panelem pro předpovědi slunečního cyklu (SCPP). Jde sice jen o předpověď, protože s jistotou lze maximum určit až po skončení celého cyklu, odborníci svou předpověď ale staví na rozsáhlých zkušenostech z předchozích slunečních cyklů.

Sluneční maximum představuje období v jedenáctiletém slunečním cyklu, v němž Slunce dosáhne největší aktivity. Obvykle to znamená, že se na něm vyskytuje velký počet skvrn a bývá bouřlivější. Slunce teď prochází 25. slunečním cyklem, počínaje rokem 1755, kdy bylo zahájeno systematické sledování slunečních skvrn.

Sluneční maximum pod drobnohledem

Slunce se momentálně chová poněkud nevypočitatelně, takže je poměrně složité odhadnout, co se vlastně bude dít. Prozatím to vypadá, že sluneční maximum přišlo o kousek dříve, než se podle zkušeností s minulými cykly očekávalo. Aktuální 25. sluneční cyklus začal v prosinci 2019 a měl by trvat do roku 2030. Vrchol slunečního maxima tak měl připadnout na léta 2025 až 2026.

Aktuální sluneční cyklus. (zdroj: NOAA, CC BY-SA 4.0)

Pro astronomy je sluneční maximum svátkem a nabízí mnoho příležitostí k výzkumu. Podle odborníků se sluneční maximum 25. cyklu, které by mělo trvat zhruba rok, stane doposud nejlépe prozkoumaným maximem v historii. 

Na výzkumu Slunce během tohoto slunečního maxima se budou podílet zejména tři hlavní hráči vybavení nejnovějšími technologiemi. Na Havajských ostrovech je připravený pozemní Solární dalekohled Daniela K. Inouyeho (DKIST). V těsné blízkosti Slunce operuje americká sonda Parker Solar Probe a v podstatně větší vzdálenosti evropská vesmírná observatoř Solar Orbiter (SolO). Na pozorování bouřlivého Slunce se ale budou samozřejmě podílet i další sondy a observatoře, které jsou v provozu.


Další články v sekci