Slibný hydrogel má ohromující účinnost v léčbě glioblastomu
Nový hydrogel, který kombinuje chemoterapii s imunoterapií, vykázal 100% úspěšnost u laboratorních myší v experimentu s odstraněním glioblastomu z mozku
Obávaný glioblastom stále zůstává jednou z nejběžnějších a zároveň jednou z nejvíce smrtících forem nádoru mozku. Při jeho léčbě se obvykle používá neurochirurgický zákrok v kombinaci s radioterapií a chemoterapií, nádory tohoto typu se ale velmi často vracejí, což mívá fatální následky. Šance na přežití jsou proto u pacientů s glioblastomem jen velmi nízké.
S novou nadějí přichází výzkumný tým americké Univerzity Johnse Hopkinse, který vyvinul důmyslný hydrogel se dvojím účinkem. Tento hydrogel se aplikuje po operativním odstranění glioblastomu přímo v místě zákroku. Pomalu uvolňuje účinné látky, které zabíjejí zbylé buňky nádoru a brání jeho návratu.
Dvojitý úder proti nádoru mozku
Honggang Cui z Ústavu chemického a biomolekulárního inženýrství při Univerzitě Johnse Hopkinse a jeho spolupracovníci vytvořili hydrogel složený z nanovláken, která obsahují protinádorový lék – cytostatikum paklitaxel. Další důležitou součástí hydrogelu jsou protilátky cCD47, které pomáhají imunitnímu systému lépe rozeznávat buňky nádoru a bojovat s nimi. Zkušenosti s novým hydrogelem výzkumníci popisují ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis PNAS.
„Náš hydrogel kombinuje chemoterapii s imunoterapií, které společně intenzivně působí uvnitř lebky pacienta,“ líčí Betty Tylerová z týmu autorů. „Hydrogel se použije ihned po chirurgickém zákroku, což přispívá k jeho velmi vysoké účinnosti.“ Výsledky experimentů tvrzení docentky neurochirurgie Tylerové potvrzují.
Vědci studovali účinnost zmíněného hydrogelu u pěti skupin myší po osmi jedincích. Myši ze skupiny, které byl odebrán nádor bez použití hydrogelu, a myši s aplikovaným hydrogelem bez léčiv měly prakticky stoprocentní úmrtnost během zhruba 5 týdnů. Ve skupině myší ošetřených hydrogelem s paklitaxelem přežila asi polovina, zatímco z myší, které dostaly hydrogel s protilátkou, přežila zhruba čtvrtina.
TIP: Nový hydrogel s bórem dramaticky urychluje hojení poškozených svalů
Nejpřekvapivějších výsledků vědci dosáhli při kombinovaném podání hydrogelu s paklitaxelem a protilátkou současně. V tomto případě přežily všechny laboratorní myši. Jak přiznává Tylerová: „U myších modelů podobných onemocnění je velmi výjimečné, že by nějaká léčba zařídila stoprocentní úspěch. Je velmi potěšující, že se to podařilo právě u velmi problematického glastobliomu.“