Slibné výsledky: mRNA vakcína proti glioblastomu uspěla v testech
Úspěšná první fáze klinických testů imunoterapie mozkového nádoru glioblastomu, která využívá mRNA vakcínu, je příslibem nové léčby obávaného typu rakoviny.
Nádor mozku glioblastom je jednou z nejméně radostných diagnóz, s nimiž se dnes mohou pacienti setkat. Jedná se o nejčastější a nejagresivnější primární mozkový nádor. Navzdory agresivní kombinované strategii léčby, zahrnující chirurgické odstranění nádoru, radioterapii a adjuvantní chemoterapii, bývá prognóza u tohoto onemocnění nepříznivá – medián přežití se pohybuje mezi 12–18 měsíci a většina pacientů umírá do 3 let.
Úspěch imunoterapie
Jako slibné se ukazují testy nové mRNA vakcíny, kterou vyvíjejí odborníci americké Floridské univerzity. Cílem této vakcíny je přeprogramovat imunitní systém pacienta tak, aby proti glioblastomu drtivě zasáhl. Jinak je totiž imunitní systém proti takovému nádoru obvykle zcela bezzubý a ignoruje ho.
Tým Floridské univerzity nedávno zaznamenal velký úspěch v prvním kole klinických testů u čtyř pacientů s glioblastomem. Ukázalo se, že vakcína funguje a až překvapivě rychle přeprogramuje imunitu na boj s nádorem. Výsledky své studie vědci zveřejnili v odborném časopisu Cell.
Úspěch 1. fáze klinických testů mRNA vakcíny potvrzuje předešlé velmi slibné výsledky testů na psech s přirozeně rozvinutými nádory, stejně jako testů na myších modelech glioblastomu. Jde o nový typ imunoterapie, která pobízí imunitní systém do boje s jinak téměř nezdolným nádorem.
TIP: Slibná mRNA vakcína by mohla přinést průlom v léčbě rakoviny kůže
Nová vakcína využívá technologii mRNA společně s lipidovými nanočásticemi. Od mRNA vakcín proti pandemickému koronaviru se liší ve dvou základních věcech. Její příprava zahrnuje přímo buňky nádoru pacienta a využívá nový typ aplikace nanočástic, které jsou podávány pacientovy nikoliv ve formě jednotlivých částic, ale shluků částic. Podle vedoucího týmu Eliase Sayoura, nanočástice ve shlucích stimulují imunitní systém pacienta mnohem účinněji.