Sibiřskou jeskyni plnou kostí obývala smečka pravěkých hyen

Ruští paleontologové objevili největší doupě vyhynulých jeskynních hyen v Asii.

04.07.2023 - Stanislav Mihulka



V jeskyni, která se nachází v sibiřské Chakasii, bylo objeveno značné množství kostí nejrůznějších zvířat doby ledové. Nalezené kosti patří velkým zvířatům té doby, ale i drobnějším druhům. Odborníci mají jasno – kdysi to bývalo doupě gangu dnes již vyhynulých hyen skvrnitých jeskynních (Crocuta crocuta spelaea), které si do jeskyně natahaly spoustu mršin.

Dotyčná jeskyně byla domovem hyen jeskynních před zhruba 42 tisíci let, tedy uprostřed nejmladší doby ledové. Podle dostupných informací jde o největší známé doupě těchto pravěkých šelem v celé Asii. Badatelé zde nasbírali asi 400 kilogramů kostí, které odeslali specialistům k detailním analýzám.

Sbírka úlovků hyen

Jeskyně se podle paleontologů podobá muzeální sbírce, ve které někdo zpřeházel všechny položky. Nacházejí se v ní kosti mamutů, srstnatých nosorožců, zubrů, jaků, jelenů, gazel, medvědů hnědých, lišek i vlků, společně s malými kostmi hlodavců, žab, ptáků a ryb. Kromě nich tam byly nalezeny i dvě lebky hyen jeskynních, které potvrzují tezi o doupěti hyen.

TIP: Vědci objevili pozůstatky devíti neandertálců, které zřejmě sežraly hyeny

Kosti mamutů, nosorožců a jelenů jsme objevili s charakteristickými stopami zubů. Rovněž jsme narazili na kosti uspořádané způsobem, který odpovídá anatomii dotyčných zvířat,popisuje Dmitry Gimranov z Ruské akademie věd. „To dokládá aktivitu hyen, které si do doupěte tahaly části mršin.“ Podle Gimranova se v jeskyni podařilo nalézt i množství kostí štěňat hyen. Takové nálezy bývají vzácné. Kosti mladých jedinců jsou obvykle malé, jemné a křehké, což komplikuje jejich zachování do dnešní doby. Mezi nálezy je i prakticky kompletní lebka malé hyeny a množství mléčných zubů hyen.


Další články v sekci