Senzační nález? Vědci objevili DNA a proteiny ve fosilii dinosaura z období křídy

Paleontologové zřejmě budou muset přehodnotit některé své teorie. Čínští vědci totiž tvrdí, že objevili zachovalou DNA starou až 75 milionů let

05.03.2020 - Stanislav Mihulka



Od doby zahájení filmové série o Jurském parku se odborníci dohadují, zda je možné, aby se genetický materiál zachoval po dlouhé miliony let, které uplynuly od vymření velkých neptačích dinosaurů. Až doposud převažoval názor, že to není možné, a že DNA nemůže vydržet tak dlouhou dobu neporušená. Za maximální možnou dobu, po kterou může DNA vydržet ve fosilním materiálu v rozeznatelném stavu, se považuje zhruba jeden milion let.

Tým amerických a čínských paleontologů teď ale přišel se senzačním objevem DNA a proteinů ve fosilních pozůstatcích mláděte druhohorního „kachnozobého“ dinosaura rodu Hypacrosaurus, které žilo v závěru období křídy – tedy zhruba před 75 miliony let. Tito býložraví dinosauři byli v dospělosti obrovští, dorůstali délky až osmi metrů. V tomto případě šlo o fosilii mláděte, které bylo ještě tak malé, že zatím ani nemohlo opustit hnízdo.

TIP: Vědci potvrzují: Druhohorní dinosauři snášeli pestrobarevná vejce

Vědci při analýze lebky tohoto mláděte objevili části tkáně chrupavky, ve které byly některé z buněk neuvěřitelně zachovalé. V těchto buňkách objevili stopy po přítomnosti zachovalé DNA a také proteinů. Výzkum stále pokračuje a vědci se teď budou snažit objev potvrdit a rozšířit. Mnozí odborníci ve světě ale berou tento objev s rezervou a tvrdí, že velmi pravděpodobně mohlo dojít ke kontaminaci fosilie dnešním genetickým materiálem. Podobné případy se v minulosti již několikrát vyskytly. Jeden z takových omylů přitom stál za inspirací pro tvůrce Jurského parku.


Další články v sekci