Satelitní snímky NASA prozrazují, že k oteplování přispívá úbytek oblačnosti

Analýzy snímků satelitu Terra odhalují trend úbytku mraků v posledních dekádách. Podle vědců by mohlo jít o pověstný „chybějící dílek“, popisující aktuální rozsah klimatických změn.

20.01.2025 - Stanislav Mihulka



Přestože v globálním oteplování hrají zásadní roli především emise uhlíku, které zvyšují skleníkový efekt pozemské atmosféry, spotřeba fosilních paliv není jediným faktorem, který probíhající klimatickou změnu ovlivňuje. Podle nedávné analýzy satelitních snímků v posledních letech ubývá oblačnosti. Podle vědců by mohlo jít o pověstný „chybějící dílek“, popisující aktuální rozsah klimatických změn.

George Tselioudis z Goddardova institutu NASA pro vesmírné studie (GISS) a jeho spolupracovníci analyzovali soubory snímků z amerického satelitu Terra, které pokrývají období posledních 22 let. Výsledky těchto analýz, prezentované na konferenci Americké geofyzikální unie, která se konala na konci loňského roku, podle vědců potvrzují dřívější zjištění. 

Mizející mraky

Vypadá to, že oblačnost na planetě klesá o zhruba 1,5 procenta za každé desetiletí. Podle odborníků tyto změny přispívají k oteplování planety. Působení mraků na oteplování je sice komplikované, ale zjednodušeně lze říct, že méně oblačnosti znamená vyšší teploty.

Uvedený úbytek sice na první pohled nepůsobí příliš významně, jak ale uvádí pro vědecký magazín Science klimatický vědec Bjorn Stevens z německého Institutu Maxe Plancka pro meteorologii, zdá se, že tu máme zpětnou vazbu související s oblačností, která vybočuje z dlouhodobého normálu.

V tuto chvíli je otázkou, zda bude tento znepokojivý trend ve vývoji oblačnosti pokračovat i v budoucnu, a jaký bude mít v následujících letech vliv na celkové trendy globálního oteplování. V tuto chvíli nám oblačnost každopádně ukazuje, jak složitý a mnohovrstevný je klimatický systém planety Země.


Další články v sekci