Rypoši lysí jedí vlastní výkaly: Podle zoologů tím posilují mateřské instinkty

Samice rypošů používají unikátní mateřskou strategii, která nemá obdobu v celé živočišné říši

25.11.2023 - Marek Telička



Pokud je nám známo, jsou rypoši lysí jedinými savci, kteří žijí v eusociální struktuře. To znamená, že podobně jako třeba u včel nebo mravenců pouze jediná samice (královna) plodí potomky, zatímco ostatní samičky, které mají zakrnělé vaječníky, se o její potomky starají. Rypoší královna žije 13–18 let a je extrémně nepřátelská vůči ostatním samicím chovajícím se jako královny, včetně těch, které produkují hormony pro přípravu na roli královny. 

Vědci už delší dobu pátrali po tom, jakým mechanismem je zajištěna starostlivost ostatních samic o královnina mláďata. Pravdu před časem odhalil japonský tým. Zoologové dobře vědí, že rypoši lysí (Heterocephalus glaber) jedí vlastní výkaly. Napadlo je tedy, zda nekonzumují i výkaly, které pocházejí od královny a zda právě ty, a obsah hormonů v nich, nejsou klíčem k mateřskému chování rypoších chův.

Za tímto účelem japonský tým předkládal čtyřem různým skupinám dělnic čtyři různé typy peletek: První (A) obsahovaly výkaly královny, která byla březí, druhé výkaly královny, která nebyla „v naději“ (B), třetí byly zcela bez fekálního materiálu (C) a čtvrté byly obohaceny hormonem estradiol, jenž rypoší královny přirozeně produkují (D). 

TIP: Slepec malý: Tajemný obyvatel podzemí a pokořitel rakoviny

Výsledky ukázaly, že dělnice ze skupin A a D věnovaly královniným mláďatům větší pozornost než dělnice ze dvou druhých skupin. Dělnice ze skupin A i D měly rovněž shodně vyšší hodnoty estradiolu v organismu. Mechanismus mateřské náklonnosti byl tedy odhalen a potvrdilo se i to, že výkaly březí královny jsou na „mateřský hormon“ bohatší než než v případě, že královna potomky nečeká.


Další články v sekci