Rybaření je na Borneu populární: Ryby zde loví dokonce i orangutani
Orangutani z Bornea předvádějí u svého druhu neobvyklý způsob získávání potravy. Místo aby si sháněli potravu na stromech, kde tráví většinu času, sbírají ryby, které jsou vyplaveny na břeh, nebo je vybírají z malých jezírek
Antropoložka Anne Russonová z York University v Torontu sledovala po dobu dvou let, jak se orangutani sami naučili šťouchnout sumce holí, takže vyděšená ryba vyskočila z jezírka a stala se pro ně snadnou kořistí.
„Jestliže tohle svedou orangutani, pak i prvotní hominidé mohli praktikovat lovení ryb s pomocí nástrojů,“ říká Russonová, které se podařilo zachytit nejen samostatné rybaření těchto primátů, ale i lov ryb ve dvojicích. Podle Russonové se orangutani tomuto umění učí pozorováním šikovnějších jedinců.
Ryby obsahují velké množství mastných kyselin důležitých pro vývoj mozku. Russonová zaznamenala během jediného dne u jezírka plného ryb sedmnáct pokusů o vylovení jedné z nich. Orangutani pak kořist spořádali přímo na místě.
Ačkoli lov ryb není u primátů obvyklou praktikou, i šimpanzi čas od času vytáhnou z vody nějakou tu rybu a opice, které umí dobře plavat – jako například makaci nebo paviáni – loví ryby „holýma rukama“.
TIP: Orangutani vyhnaní z ráje: Primáti, kteří musejí žít mimo prales
Zajímavé však je, že se do hledání potravy ve vodě pouštějí zrovna orangutani, kteří plavat neumějí, a v případě, že do vody spadnou, jdou ke dnu jako kámen. Živit se rybami je napadlo zřejmě náhodou. Postupně se v této činnosti zdokonalili a začali používat klacky a větve, kterých je v okolí vždy dostatek.