Ruské Amazonky: Pohřbeným skytským válečníkem byla podle DNA 13letá dívka
Podle archeologických nálezů v Rusku byly skutečnými Amazonkami ženy a dívky národa Skytů
V minulém roce došlo ve vesnici Devitsa, která se nachází ve Voroněžské oblasti na západě Ruska, k objevu hrobu, v němž byly nalezeny ostatky dvou mladých žen z národa Skytů. Ženy byly pohřbeny zhruba ve 4. století před naším letopočtem a podle jejich výbavy šlo o válečnice, které bojovaly na koních. Podobně pohřbených žen přitom odborníci v této oblasti již nalezli víc.
Zřejmě ale nešlo o obyčejné válečnice. Ruští odborníci se nedávno pustili do čtení genomu z lidských pozůstatků, které byly objeveny rovněž ve skytském hrobu, ale na Sibiři, již v roce 1988. Nacházely se uvnitř dřevěného sarkofágu ze 7. až 5. století před naším letopočtem, se zbraněmi, včetně bojové sekery, luku a šípů. Podle velikosti kostí šlo o dítě školního věku a badatelé si na základě objevených zbraní, mysleli, že jde o chlapce. Přečtená sekvence DNA ale přinesla překvapení – ve skutečnosti šlo o dívku, které bylo přibližně 13 let.
TIP: Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka
Objev podle vědců naznačuje, že se přinejmenším na lovech a možná i na vojenských taženích podílely nejen skytské ženy, ale i velmi mladé dívky. Jak se zdá, legendy a zprávy o bájných Amazonkách jsou do jisté míry pravdivé. Antický historik Hérodotos z Halikarnássu uvádí, že Amazonky bojovaly proti Skytům. Ve skutečnosti ale nejspíš šlo o ženy a dívky Skytů, které trénovaly, lovily a bojovaly společně s muži.