Rok a půl pod zemí: Španělská horolezkyně opustila po 500 dnech jeskyni
Španělská horolezkyně a skialpinistka, která se v listopadu 2021 dobrovolně izolovala od světa, opustila po rekordních 500 dnech svůj azyl v jeskyni
Když horolezkyně a skialpinistka Beatriz Flamini vstoupila 21. listopadu 2021 do izolované jeskyně ve španělské Granadě, svět byl v mnohém jiný, než když ji po předlouhých 500 dnech opustila. „Stále mám 21. listopadu 2021. O současném dění nevím vůbec nic,“ řekla extrémní atletka novinářům, když poprvé vyšla ze 70 metrů hluboké jeskyně. „Už rok a půl jsem se nemyla, mlčela a nemluvila s nikým jiným než sama se sebou.“
Rok a půl jsem se nemyla
Přestože Beatriz nebyla během experimentu v kontaktu s žádnými lidmi, byla pod bedlivým dozorem týmu vědců, psychologů a speleologů. Podpůrný tým jí také pod zem doručoval jídlo a vodu, vše nicméně probíhalo bez přímého kontaktu. Pojem o čase podle svých slov ztratila již zhruba po dvou měsících a na otázku, jak dlouho si myslí, že strávila pod zemí, odpověděla že „mezi 160 a 170 dny“. Ve skutečnosti žila v naprostém odloučení třikrát déle.
TIP: Samota leze na mozek: Neuropsychologové odhalili neblahý vliv sociální izolace
Pobyt v extrémním a izolovaném prostředí byl i pro tuto padesátiletou horolezkyni, která je jinak zvyklá zvládat extrémní situace, velmi náročný a vypořádat se musela například se sluchovými halucinacemi. Za nejnepříjemnější ale považuje množství všudypřítomného hmyzu, kterému v jeskyni čelila. Přesto svůj nevšední zážitek s úsměvem popsala jako „výborný a nepřekonatelný“. Většinu času ve svém dobrovolném exilu strávila čtením knih, cvičením, kreslením a pletením vlněných čepic.
Smyslem vědeckého experimentu, do kterého se Beatriz zapojila, byl výzkum a pozorování lidské mysli a změn v cirkadiánním rytmu. Vědci a psychologové se zaměřili především na vliv sociální izolace na její mozkové vzorce a spánek.