Robotický sadař Phoenix dovede prořezávat ovocné stromy

Sadaři se mohou těšit na nového pomocníka – do sadů již brzy vyrazí roboti s umělou inteligencí a motorovou pilou…

28.01.2021 - Stanislav MihulkaPodle odborníků německé Universität Hohenheim asi 80 procent ovocných stromů v Německu trpí tím, že nejsou pravidelně prořezávané. Přitom právě takový zákrok obvykle významně zvyšuje pevnost stromů a jejich odolnost vůči prostředí, herbivorům a patogenům.

David Reiser s kolegy navrhují jako řešení robotického sadaře s umělou inteligencí. Pásový robot Phoenix sice člověka příliš nepřipomíná, má ale k dispozici motorovou pilu a s prořezáváním se jistě vyrovná podobně jako lidští kolegové. Phoenix je vybavený soustavou senzorů, včetně kamer a laserového LIDARu, které mu mají maximálně usnadnit jeho práci.

TIP: BrambleBee: Autonomní robot specialista na opylování ostružin

Robot Phoenix pracuje tak, že nejprve vyhledá strom. Současný prototyp bude při cestě mezi jednotlivými stromy řízen manuálně svými tvůrci, v budoucnu to zvládne sám, pomocí senzorů, inteligence a GPS navigace. Když se Phoenix dostane ke vhodnému stromu, tak ho nejprve objede kolem dokola. Přitom pořídí 3D sken stromu, který následně zpracuje palubní umělá inteligence robota. Nakonec se Phoenix pustí do práce s motorovou pilou a podle vytvořeného 3D modelu ovocný strom prořeže. Možná se časem budeme s podobnými roboty setkávat i v naší krajině.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    University of Hohenheim / Emilie Jung


Další články v sekci