Revoluční metoda léčby poškozené míchy vstupuje do klinických testů

Australští odborníci vyvinuli novou metodu léčby poškozené míchy. Hlavní roli v ní hrají nervové „můstky“ z podpůrných buněk čichových nervů. Metoda nyní míří do klinických testů.

25.10.2024 - Stanislav Mihulka



Navzdory pokrokům v medicíně jsou dnes stále miliony lidí vystaveni neblahým důsledkům poranění míchy. Lidská nervová soustava má sice mnoho předností, ale schopnost regenerace k nim bohužel nepatří. Vědci se proto snaží využít biologické možnosti, které nabízí lidské tělo a vyvinout účinnou léčbu chronicky poškozené míchy.

Periferní nervy lidského těla mají sice schopnost do jisté míry regenerovat, ale nejsou vhodné pro obnovu míchy. Existuje ale jedna pozoruhodná výjimka a tu se svými kolegy rozhodl využít australský neurobiolog James St John z Griffithovy univerzity.

Šikovné buňky z čichových nervů

Podpůrné nervové buňky čichových nervů, které patří mezi makroglie, regenerují každých 6 až 8 týdnů, kvůli neustálým bojům s patogeny, které pronikají do těla nosem a ústy. Tato jejich schopnost regenerace je známá poměrně dlouho a již před 20 lety se je vědci pokoušeli využít pro léčbu poškozené míchy. Záhy bohužel vyšlo najevo, že to není tak jednoduché, jak se zdálo. Přestože výsledky prvních testů byly slibné a svět očekával, že pacienti co nevidět vstanou z vozíků, úspěch překazily technické obtíže s přípravou a transplantacemi zmíněných buněk. Podle profesora St Johna bylo problémem hlavně to, že při odběrech buněk pro léčbu docházelo k jejich kontaminaci.

Australský tým nyní vyvinul nervové „můstky“, které pěstují v laboratoři a jsou tvořené velmi čistou buněčnou kulturou jejíž základ tvoří buňky konkrétních pacientů. V testech na laboratorních zvířatech nová metoda předčila jiné způsoby léčby. Teď tyto nervové „můstky“ vstupují do fáze klinických testů. 

V prvním kole podstoupí léčbu vybraní pacienti, kteří trpí poškozením míchy nejméně 12 měsíců, v další fázi se vědci zaměří i na čerstvější zranění. Kromě léčby čeká na účastníky studie i intenzivní roční rehabilitace. Na nákladech se kromě Queenslandské vlády a Griffithovy univerzity podílí i celá řada nadací a individuálních dárců.


Další články v sekci