Rekreační zneužívání rajského plynu může způsobovat vážné zdravotní následky
Rajský plyn je dobrý sluha, ale špatný pán. Nová metastudie ukázala, že jeho nadužívání může vést k závažným neurologickým následkům, které mohou být i trvalého charakteru
Oxid dusný, známější jako rajský plyn, se využívá jako anestetikum nebo i součást léčby v medicíně, oxidační činidlo v raketových motorech nebo třeba při výrobě šlehačky. Těší se ale i popularitě jako rekreační droga, protože jeho vdechování vyvolává krátkodobé stavy veselosti a rozjařenou náladu. Ostatně právě proto se mu říká „rajský plyn“ a v angličtině „laughing gas“.
Jak to ale v podobných případech bývá, přehnané užívání rajského plynu může nést vážné zdravotní následky. Pokud někdo vdechuje tento plyn příliš intenzivně, může si podle lékařů přivodit zástavu dechu nebo srdce, což je v obou případech bez okamžité pomoci spolehlivě smrtelné. Vzhledem k rostoucí popularitě rekreačního užívání zejména v Kanadě, Austrálii, některých částech Evropy a zejména ve Velké Británii, se z toho stává stále větší problém.
Problémový rajský plyn
Vedle intenzivního jednorázového užití je problematické i jeho dlouhodobé zneužívání. Kanadští odborníci Cyrille De Halleux a David N. Juurlink z Torontské univerzity zpracovali přehled dřívějších výzkumů, které hodnotí dopady dlouhodobého rekreačního užívání rajského plynu a jejich závěry jsou alarmující – rajský plyn podle vědců vyvolává vážné a v některých případech trvalé neurologické následky. Výsledky studie nedávno zveřejnil odborný časopis Canadian Medical Association Journal.
„Nízká cena a snadná dostupnost oxidu dusného z něj dělá oblíbenou rekreační drogu,“ potvrzuje De Halleux. „V ohrožení jsou především mladší lidé.“ Jedním z nejzávažnějších následků dlouhodobého užívání rajského plynu je nenápadné vyvolání nedostatku vitamínu B₁₂ v metabolismu. To přináší vážné neurologické problémy.
TIP: Rajský plyn může léčit deprese, závislosti či stresové poruchy
Jde především o myelopatii, čili nezánětlivé onemocnění míchy, neuropatii, neboli poškození nervů a encefalopatii, což představuje poškození činnosti mozku, které se může projevovat změnou chování. Léčba pochopitelně spočívá především v ukončení užívání rajského plynu, v některých případech je ale už pozdě a následky zůstávají do jisté míry trvalé. Podle kanadských odborníků by proto měli lékaři zpozornět při zjištění zmíněných symptomů u svých pacientů.