Průlomový experiment: Peníze pro chudé matky mění mozek jejich dětem
Americká studie „Baby's First Year“ zjišťuje, jak zlepšení ekonomické situace ovlivňuje vývoj mozku dětí během prvního roku života
Odborníci si již dávno všimli, že příjem rodiny či míra její chudoby ovlivňují mozky dětí, které rodina vychovává. K důsledkům chudoby pro dítě patří slabší výsledky ve škole, nižší výdělky a horší zdraví. Až doposud ale scházely přímé experimentální důkazy působení chudoby na vývoj dítěte.
Právě takové výsledky přináší průlomová, důkladná a stále probíhající studie amerických badatelů, která nese označení „Baby's First Year“. Neuroložka Kimberly Noble z Kolumbijské univerzity a její spolupracovníci v rámci tohoto výzkumu zjišťují, jak se může na kognitivním a emočním vývoji velmi malých dětí projevit zlepšení chudoby.
Experiment s chudobou
Vědci do tohoto experimentu vybrali tisícovku amerických matek čerstvě narozených dětí s nízkým příjmem. Vybrané rodiny pocházely z New York City, New Orleans, Omahy a Minneapolisu. V rámci experimentu matky dostávaly buď 333 dolarů (asi 7 240 Kč) nebo 20 dolarů (asi 430 Kč) měsíčně, během prvního roku života dítěte. Peníze byly v hotovosti a matky s nimi mohly naložit dle libosti.
TIP: Genetici varují: Když děti vyrůstají v chudobě, zapíše se to i do jejich genů
Unikátní výzkum bohužel zkomplikovala koronavirová pandemie. Z původní tisícovky rodin se mohlo osobně zúčastnit měření elektrické aktivity mozku dítěte jen 435 z nich. Vědecký tým studie „Baby's First Year“ v těchto dnech zveřejnil první výsledky. Ukázalo se například, že u dětí matek, které obdržely vyšší částky, dochází v mozku k vyšší elektrické aktivitě. Projekt nicméně pokračuje dál.
Badatelé se snaží zjistit, zda jsou pozorované rozdíly v elektrické aktivitě mozku trvalé a zda mají nějakou spojitost s budoucím kognitivním vývojem dítěte. Také by se rádi dozvěděli, které konkrétní faktory souvisejí se zvýšením elektrické aktivity v mozku u dětí, jejichž matky dostávaly vyšší příspěvky.