Průlom v kosmických technologiích: První 3D tisk kovu na orbitě

3D tiskárna evropského experimentu Metal 3D Printer úspěšně vytiskla první kovový objekt v prostředí mikrogravitace.

11.09.2024 - Stanislav Mihulka



Lety do vesmíru jsou stále velmi nákladné, hlavně pokud jde o objem a hmotnost nákladu, který je nutné do kosmu vynést. Bylo by pochopitelně nejlepší brát s sebou do vesmíru jen to, co mise nutně potřebuje. U součástek mnoha zařízení je ale obtížné odhadnout, co bude nutné během pobytu ve vesmíru vyměnit. Vesmírné agentury proto ve stále větší míře vsázejí na 3D tisk, který umožňuje astronautům vytisknout si přímo ve vesmíru to, co je zrovna potřeba.

Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhají pokusy s 3D tiskem již delší dobu. Až doposud se ale jednalo o tisk nejrůznějších plastů a podobných materiálů. Letos v srpnu se ale podařilo dosáhnout významného milníku, když tiskárna Metal 3D Printer poprvé ve vesmíru úspěšně vytiskla kovový objekt.

Metal 3D Printer

Jde o první produkt ze čtyř, které by měly být v rámci tohoto úvodního experimentu vytištěny, a poté dopraveny zpět na Zemi k analýze kvality. Tu budou mít na starosti experti nizozemské technického centra ESA ESTEC, kteří převezmou dva vytištěné objekty. Po jednom objektu dostanou k analýze odborníci v centru pro výcvik astronautů v Kolíně nad Rýnem a Dánská technická univerzita.

3D tisk kovových objektů ve vesmíru je součástí úsilí ESA o vytvoření vesmírné cirkulární ekonomiky, která by co nejvíce vyráběla a recyklovala přímo ve vesmíru. Pokud budou takové tiskárny dlouhodobě zprovozněny v kosmickém prostoru, ať už na orbitě anebo třeba na Měsíci, mohly by vyřešit podstatnou část logistiky spojené s dopravou potřebných součástek ze Země.


Další články v sekci