Protoplanetární disk HL Tauri obsahuje mnohem více vody než všechny pozemské oceány dohromady
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Je jím tam nejméně třikrát více než ve všech pozemských oceánech dohromady.
Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku planet. Až dosud se ale vědcům nikdy nepodařilo zmapovat, jak je voda rozložena ve stabilním chladném disku – tedy v takovém typu disku, který nabízí nejpříznivější podmínky pro vznik planet kolem hvězd.
Podařilo se to až nyní italskému astronomovi Stefanu Facchinimu z Milánské univerzity a jeho kolegům, kteří pomocí chilské soustavy ALMA detekovali ohromné množství vody v disku mladé a Slunci podobné hvězdy HL Tauri. Pozorování odhalila, že voda je soustředěná v centrální části disku a je jí nejméně třikrát více než ve všech pozemských oceánech dohromady. Výsledky výzkumu Facchiniho týmu zveřejnil odborný časopis Nature Astronomy.
Disk plný vody
Značné množství vody bylo nalezeno v oblasti, kde se nachází mezera v disku HL Tauri. Prstencové mezery jsou v prachoplynných discích brázděny obíhajícími vznikajícími planetami, které shromažďují materiál a rostou. „Naše nedávné snímky odhalily značné množství vodní páry v různých vzdálenostech od hvězdy, včetně mezery, kde by se v současné době mohla potenciálně formovat planeta,“ vysvětluje Facchini. To naznačuje, že by tato vodní pára mohla ovlivňovat chemické složení planet vznikajících v těchto oblastech.
HL Tauri je velice mladá hvězda, která vznikla před pouhými 100 tisíci lety. Nachází se relativně blízko – přibližně 450 světelných let od nás v souhvězdí Býka, což z ní dělá prioritní cíl pro výzkum vzniku a raného vývoje planetárních systémů.
TIP: Astronomky nalezly dosud největší molekulu v protoplanetárním disku
„Je opravdu výjimečné na vlastní oči pozorovat, jak se molekuly vody uvolňují z ledových prachových částic,“ říká Elizabeth Humphreysová, astronomka Evropské jižní observatoře, která se na studii také podílela. Prachová zrnka tvořící disk jsou zárodkem vzniku planet – srážejí a shlukují se do stále větších těles obíhajících kolem hvězdy. Astronomové se domnívají, že tam, kde je dostatečně chladno na to, aby voda na prachových částicích zmrzla, částečky lépe lepí, což je ideální místo pro vznik planet.
„Naše výsledky ukazují, jak může přítomnost vody ovlivnit vývoj planetárního systému, stejně jako tomu bylo před 4,5 miliardami let v naší Sluneční soustavě,“ dodává Facchini.