Prokletí čistoty: Přílišné uklízení vede ke vzniku rezistentního prachu

Látky z čisticích prostředků podporují výskyt rezistentních mikrobů v prachu kolem nás

19.12.2018 - Stanislav Mihulka



O mikrobech rezistentních vůči antibiotikům slyšel už asi každý. Ale rezistentní prach? Výmysl to není. Oproti běžným představám není prach jenom mrtvý, ale nemalá část prachu všude kolem nás jsou vlastně živé organismy.

Američtí vědci nedávno zjistili, že v prachu je velmi běžná antibakteriální látka triclosan, která je součástí čisticích prostředků, mnoha kosmetických výrobků, a také celé řady běžných spotřebních výrobků. Problém je v tom, že přítomnost triclosanu vede ke zvyšování počtu mikrobů, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Tak vzniká rezistentní a tudíž nebezpečný prach.

TIP: Zajímavý bonus: Kojení potlačuje rezistentní bakterie u kojenců

Vědci to zjistili během výzkumu prachu ze 42 tělocvičných zařízení v oblasti amerického Severozápadu. Využili toho, že se tam lidé při cvičení často dotýkají podlahy a vybavení, a cvičenci zároveň vzhledem ke slušnému vychování používají antibakteriální ubrousky, jimiž si utírají své okolí před cvičením i po něm. Odborníci se domnívají, že bychom se měli vzdát příliš účinných antimikrobiálních prostředků a mýt si ruce běžným mýdlem vodou. To by prý mělo proti rezistentnímu prachu zabrat.

 

  • Zdroj textu

    Northwestern University

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci